Парламентът прие на първо четене бюджета на НЗОК
Снимка: БНТ
Депутатите приеха на първо четене бюджетите на Здравната каса и Общественото осигуряване. Най-голям спор предизвика бюджетът на Здравната каса заради заложените в него промени в още 16 закона. Спорни моменти в закона за Бюджета на общественото осигуряване бяха увеличението на минималната работна заплата и максималния осигурителен доход. Депутатите се събраха късно вечерта и на председателски съвет, който промени дневния ред за утре – първо ще бъдат приети промените в бюджетните закони, а след това ще бъде гласуван и новият държавен бюджет.
Срещу закона за Здравната каса се обявиха от БСП и от ДПС. Опозицията се обяви против прехвърлянето на Агенцията по трансплантации към новосъздадената Агенция за медицински одит, както и преместването на Фонда за лечение на деца в чужбина към Министерството на здравеопазването.
От „Воля“ също обявиха, че ще се въздържат да подкрепят законопроекта, защото смятат, че се прави една „скандална“ поправка с изменение на Закона за приватизация и следприватизационен контрол.
Според Даниела Дариткова, председател на Комисията по здравеопазване: „Ще бъде изключително тежко административно натоварване, ако новосъздадената Агенция за медицински надзор изисква задължително прелицензиране на лечебните заведения. Смятам, че тя няма да има и нужния капацитет, за да прелицензира една година след въвеждането на новите медицински стандарти.“
Депутат от ПГ на „БСП за България“ Георги Йорданов: „В преходните и заключителни разпоредби има неща, които откровено не кореспондират с един закон за бюджет на НЗОК. Първо- разрешение за дейност на болници от НС. Тов е нонсенс. Това не може да се говори въобще. Обединение на хемотрансфузионните центрове. Та нима това трябва да стане със Закона за бюджета на НЗОК при положение, че нямат никакво отношение към бюджета на НЗОК.“
Д-р Нигяр Джафер, депутат от ПГ на ДПС заяви: „Нали бяхте за дебат, нали бяхте за консенсус. Защо не го потърсите, за да чуете и нашите аргументи и нашите критики преди да предложите тези промени.“
Веселин Марешки, председател на ПГ на „Воля“: „Уж забрана за приватизация на лечебните заведения, като цяло, обаче на по 5, по 10% по най-апетитни хапки може да бъде направен.“
Д-р Калин Поповски, депутат от ПГ на „Обединени патриоти“: „Преди второ четене ще искаме разговор с управителя на НЗОК и министъра за някои неща, като процентно съотношение на основните пера в разпределението на финансирането на този бюджет.“
По думите на Кирил Ананиев, министър на здравеопазването: „Предвиденият ръст за 2019 г. в размер на 490 млн. лв. ще може да създаде условия на НЗОК, заедно със съсловните организации да намерят най-справедливото и балансирано решение по отношение на всички здравноосигурителни плащания.“
След приемането на първо четене, трите основни финансови закона влизат в парламентарните комисии, а след това на второ четене в пленарна зала.