Общопрактикуващите лекари: НЗОК и МЗ говорят едно, но вършат друго по отношение на бюджета
Измененията да не се обсъждат, нито да се приемат заедно със законопроекта за бюджета преходните и заключителните му разпоредби, а да се подложат на широко обществено обсъждане. За това настояват общопрактикуващите лекари в страната.
Сдружението на общопрактикуващите лекари у нас е на мнение, че през последните три години е налице тенденцията за намаляване дела на финансиране на първичната медицинска помощ.
„За поредна година не се спазват и препоръките на Световната банка, СЗО, както и поетите ангажименти в националната стратегия за здраве, което обезсмисля търсенето на консултации от тези уважавани и компетентни институции“, се казва в становището им.
Според тях НЗОК и МЗ говорят едно, но вършат друго по отношение на бюджета, заявяват от асоциацията и допълва, че в проекта за бюджет на касата за 2019 г. липсва яснота и прозрачност за броя на лицата, които се осигуряват чрез трансфери за здравно осигуряване, както и размера на заделените финансови средства за тях по групи.
В мотивите към проекта като основание за нищожното повишаване на бюджета за първична медицинска помощ е разписано: „Увеличаване на обхвата с профилактичните прегледи на ЗОЛ над 18-годишна възраст на 50% (при достигнати 37% през 2018 г.) и обхващане с вторични профилактични прегледи на групи лица с риск при запазване цените на дейностите от 1.04.2018 г,. договорени в НРД за 2018 г., съгласно пакета по чл.2, ал.1 от ЗЗО.“ „За да бъдем коректни, представяме следната информация: По данни на НЗОК за 2017 г. са отчетени 2 315 877 профилактични прегледа на ЗОЛ над 18-годишна възраст. При 4 700 000 лица над тази възраст (закръглението е до няколко хиляди), подлежащи на профилактичен преглед, това са 49.3% от подлежащите. За девет месеца (до края на септември 2018 г.) пак по данни за изпълнението на бюджета на НЗОК са извършени 1 759 409 профилактични прегледа. При запазване на този тренд, както и предвид показателите за 2017 г., очакваното изпълнение за 2018 г. ще е около 49.9% или закръглено 50%. Т.нар. вторичен профилактичен преглед.
За липсата на медицинска целесъобразност и полза за пациента сме говорили достатъчно. Доказателство за неговата неефективност е и степента на изпълнение. Причината не е само в някои софтуерни проблеми в началото, а в липсата на целесъобразност по начина, по който е въведен“, се казва още в становището.
„Резултатът е формално участие във формални преговори, които касаят само цифри. Въведените неизпълними срокове за подготовка на ръководства, правила за добра медицинска практика и други също цели лишаване на съсловната организация от тези инструменти на влияние и защита на интерес (съсловен и на пациентите), ограничаване на клиничната свобода в медицинската професия, както и избора на пациента, за диагностика и лечение и т.н., както и трансформира препоръчителния им характер, какъвто имат тези документи в другите страни, е задължителен. Обезсмисля се и съществуването на арбитражните комисии като се разписва правило „Виновен, без да е необходимо да се докаже“.
„Въведени са и ограничения във възможностите кой и как да провежда продължаващото медицинско обучение и др. Описанието и коментарът по всяко предложение биха отнели няколко десетки страници, но обединяващото между тях е, че са нерационални, не биха довели да здравно-икономически, организационни и други ефекти в полза на системата на здравеопазване“, твърдят общопрактикуващите лекари и заявяват, че напълно подкрепят становището на Националния омбудсман в несъгласието му с готвените промени.
Да припомним, че днес предстои три парламентарни комисии ще разглеждат бюджета на касата.