КТ „Подкрепа“ с нови действия за повишаване заплащането на нощния труд

Синдикалистите настояват нощният труд у нас да се полага за определени дейности,така като е заложено в директивата на ЕК за сумирано изчисляване на работното време, в която се определят дерогации за дейности, в които има непрекъснатост на производствения процес. Работната седмица за полагащите нощен труд да бъде намалена от 56 на 48 часа, работният график да бъде намален от 6 на 3 месеца. Освен това работникът да има право да отказва нощните смени. Броят на поредните нощни смени да бъде намален от пет на три. В останалите европейски държави полагането на нощен труд е строго регламентирано.
За сравнение те изнесоха данни за заплащането в редица европейски страни: в Белгия нощен труд се полага само при колективно трудово договаряне договаряне при заплащане 50% от средната работна заплата, в Италия той е 10% от минималната работна заплата, в Испания минимум 25% от основната заплата, в Латвия 50%, в Лихтенщайн 50%, в Малта – колективно договаряне минимум 25% от минималната работна заплата.
Дори в северната ни съседка Румъния минимум 30% от основната заплата по закон, а в Сърбия – 26% от минималната работна заплата.
Да припомним, че сегашната ставката за нощен труд, полаган след 22 часа, е 0.25 лв. и е такава от 11 години – т.е. 2007 г. насам. Това означава, че при минимална работна заплата от 510 лв., ставката ще стане 2.55 лв. на час. При очакваното увеличение на минималната заплата на 560 лв. през 2019 г., ставката за нощен труд ще се увеличи на 2.80 лв. на час.
Работодателите не погледнаха много топло на исканията на синдикалистите. Бе решено преговорите да продължат на 2 ноември 2018 г.
Инж. Здравчо Здравчев, председателят на Национална федерация техническа индустрия, наука и информатика, коментира, че ако искането не бъде прието, ще се предприемат протестни действия и напомни, че в това отношение разчитат на 400 хиляди работници, които ще ги подкрепят.
Както LexMedica News писа и преди по темата, тя е особено актуална и болезнена за работещите в сферата на здравеопазването:
„Темата за нощния труд е изключително чувствителна и болезнена тема за професионалистите по здравни грижи. В малка част от лечебните заведения, в които има сключен Колективен трудов договор, се спазва ставката от 1 лев на час за нощен труд.”
Това заяви председателят на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи Милка Василева, която взе участие в Дискусионния форум на тема “За достойни условия и заплащане на нощния труд и предотвратяване на последствията от него”, организиран от Конфедерацията на труда “Подкрепа” и Фондация “Фридрих Еберт”, информират от съсловната организация.
Според Милка Василева ниското заплащане е основна причина за липсата на кадри, а оттук и проблемите с извънредния нощен труд, който, освен, че е ниско заплатен, води го грижа за значително повече болни и до „изпепеляване“ на работещите.
“Поради тази причина ние активно ще се включим в тази кампания. Надяваме се с усилията на всички представени тук институции да постигнем по-добри условия на труд и по-високо заплащане на нощния труд”, заяви Милка Василева.