Генетичен ли е алкохолизмът?
Бъдещите алкохолици могат да бъдат разпознати още преди да развият физиологическа или психологическа зависимост, пише The Independent, позовавайки се на резултати в на изследване, проведено в Университета на Калифорния в Сан Диего и публикувани в списание Proceedings of the National Academy of Sciencesь
Резултатите показват съществуването на проста генетична разлика между хората, която предопределя възприемчивостта им към алкохол и дават възможност на учените да разработят нови поколения лекарства за борбата със зависимостта, насочени към коригиране на генетичната „грешка“, която повишава риска от превръщането в алкохолик, отбелязва авторът на статията Стив Конър.
Алкохолизмът се развива в семейството, но все още не е ясно кое от средата влияе върху възникването му и кое се диктува от гените. Робърт Кенеди Младши, член на династията Кенеди и с тежка алкохолна зависимост, казва, че неговото пиене не е нещо, което се е случило просто така. „В много отношение имах чувството, че съм роден алкохолик“, казва той. „Не беше нещо, в което се превърнах“.
Изследванията върху животни показват също, че някои от тях имат генетична предразположеност към зависимост към алкохола, който се образува в организма им като токсична субстанция, получена като страничен продукт към ферментацията на захар.
Учените са показали като пример генетична модифицирана лабораторна мишка, която предпочита да пие алкохол вместо вода. Те са доказали, че това предпочитание е наследено и отговорност за това носят гените.
Ясно е също така, че генетичната предразположеност към алкохолизъм не се предизвиква от единичен ген, а от група гени, които действат заедно по сложен начин и трудно могат да се повлияят или контролират от фактори, произлизащи от средата – като съзнателен контрол или сила на волята.
Последното проучване, публикувано в научното списание, открива връзка между физическите ефекти от алкохола (измерени са количеството олюлявания на индивида след употреба на алкохол) и вариациите на ДНК, свързани с ген, открит в хромозома 15. Генът е отговорен и за зависимостта от никотин и има отношение към сериозното пушене и риска от развиване на рак на белия дроб, твърди проф. Уайт.
„Все повече се обединяваме около идеята, че почти са ясни множеството гени, виновни за алкохолните разстройства. Този конкретен ген предизвика голям интерес, защото е свързан с толкова много неща“, допълва той.
Повече от 367 братя и сестри в Калифорния са участвали в изследването, но вместо да ги проучват за алкохолна зависимост, учените са анализирали как всеки един от тях се държи след употребата на алкохол, колко пъти се олюлява. Доказано е, че хората, които са в състояние да изпият повече алкохол и да се държат нормално, са много по- уязвими откъм развиването на алкохолизъм. „Тези хора, които реагират по- бавно на алкохола, пият повече и носят много по- голям риск от алкохолна зависимост“, твърди професорът.
1 Отговор
[…] Генетичен ли е алкохолизмът? […]