70-те останали съдебни медици у нас за проблемите в бранша
На 26 и 27 октомври 2018 г. в Пловдив ще се проведе годишна конференция на съдебните медици у нас, информира clınıca.bg.
Освен най-наболелите проблеми в бранша, ще бъде обсъдено и породилото се в последните дни напрежение между съдебните лекари и държавните институции в лицето на МВР, прокуратурата и съда и евентуални мерки за тяхното решаване.
Между най-сериозните проблеми в Съдебната медицина е недостигът и все по-намаляващия брой на кадрите по специалността. В момента в страната ни има едва 70 съдебни медици, а в цели области такива изобщо липсват. Ако тази тенденция продължи, след 20-30 г. страната ни ще остане на границата на санитарния минимум. Причините, поради които младите лекари не проявяват интерес към специалността са много, но преди всичко – липса на възможности за работа на световно и европейско ниво: липсата на възможности за следдипломна квалификация; лоша, остаряла материално-техническа база, стари, недобре оборудвани кабинети, липсата на достатъчно и добри инструменти, все по-нарастващия обем на работата, при несъответствие на това заплащане.
„МЗ не ни осигурява тази материална база, която трябва да имаме, за да осъществяваме нормална съдебно-медицинска дейност. А МВР, който е основният поръчител на съдебно-медицинските дейности, заедно с прокуратурата и съд, не ни заплаща хонорарите като експерти, които ни се полагат по закон в двумесечен срок“, коментира доц. Александър Апостолов, председателят на Българското дружество по Съдебна медицина.
От горното става ясно, че нередностите в съдебната медицина неминуемо рефлектират и върху работатана съдебната система – малко специалисти, много работа изоставане в сроковете – резултатът – гражданския наказателен процес, забавяне на дела.
Разискването на настоящите проблеми в системата всъщност е и маркиране на нейното бъдеще.
От дружеството не губят надежда, че разговорите и обсъжданията по проблемите ще доведат до по-добро – все още има надежда за променяна на съществуващите тенденции. разбира се, не малка роля в това отношение има и политиката на МЗ, МВР, а отчасти и Министерството на правосъдието. Това ще стане и след разговори със съответните институции- МВР, МЗ,