В сезона на грипа – „Не!“ на капките за нос при деца
Снимка: pxhere.com
Капки за нос не бива да се употребяват при деца до шест години и много внимателно при деца до 12-годишна възраст, препоръчват експерти от BMJ. Причината – липса на убедителни данни, че капките облекчават хремата, а страничните им действия са много.
Капките и спейовите за нос – т.н. вазоконстриктори или деконгестанти – намаляват отока на носната лигавица и облекчават дишането. Към тях се отнасят нафазолин, ксилометазолин и др.
Проф. Мике ван Дриел (Mieke van Driel) и колеги, на базата на резултати от сериозни клинични проучвания за лечебните ефекти на лекарствата, използвани при простуда, съветват лекарите да успокояват пациентите, че хремите са неприятни, но оплакванията преминават за седмица.
Резултатите показали, че вазоконстрикторите (сами или заедно с антихистаминици или антиалгици) намаляват назалните симптоми при възрастни при среден прием от 3-7 дни. Но, заедно с това, не са изключени страничните ефекти – безсъние, главоболие, стомашни разстройства. При по-дълго приемане обаче (повече от 7 дни), се наблюдава хронично запушване на носа, което трудно се поддава на лечение.
Парацетамолът и другите НСПВС понижават температурата и облекчават болката, но нямат отношение към назалната конгестия.
Действието на останалите използвани средства, включително и инхалациите, мехлеми на базата на евкалиптово масло или ехинацея, или са неефикасни или не са добре проучени.
Що се отнася до децата до 12 години, които боледуват по-често от възрастните, клинични проучвания по отношение на използваните лекарства не са правени. Затова прилагането им в тази възрастова група трябва да става изключително отговорно и внимателно.
„Няма никакви доказателства, че тези методи на лечение облекчават назалните симптоми, а те могат да предизвикат сериозни странични действия“ – пишат авторите.
Родителите на децата трябва да знаят, че при деца до 2-годишна възраст, тези лекарства могат да предизвикат гърчове, сърцебиене и дори смърт.
„Ако родителите са притеснени за състоянието на детето си, те могат да му направят промивки с физиологичен разтвор, макар че той може и да не доведе до желания от тях тезултат“ – отбелязват още те.
„По-добре е да предложите на възрастните пациенти да се въздържат от използване на деконгестивни средства, какат те в някаква степен да облекчават хремата им.“
2 Отговори
[…] […]
[…] […]