Нощният труд да стане функция на заплатата искат от КТ „Подкрепа“
Нощният труд да стане поне 0,5% от минималната работна заплата и да бъде функция на заплатата. За това настояваха от КТ „Подкрепа“ преди началото на заседанието на подкомисията по доходите към Националния съвет за тристранно сътрудничество и коментираха, че ако не се стигне до желано споразумение, синдикалистите ще прибегнат до протестни действия.
Да припомним, че сегашната ставката за нощен труд, полаган след 22 часа, е 0.25 лв. и е такава от 11 години – т.е. 2007 г. насам. Това означава, че при минимална работна заплата от 510 лв., ставката ще стане 2.55 лв. на час. При очакваното увеличение на минималната заплата на 560 лв. през 2019 г., ставката за нощен труд ще се увеличи на 2.80 лв. на час.
Конфедералният секретар на „Подкрепа“ Любка Георгиева заяви:
„Предложението ни е 1,5 от размера на минималната работна заплата, което прави 2 лева и 50 и няколко стотинки на отработен час. Заплащането в момента е унизително ниско“.
Простата аритметика показва, че при сегашното положение за една година отчисленията, направени на човек, който работи осем пъти в месеца, е 13.44 лв. за здравна осигуровка – това не може да плати един ден болничен. като се прибавят и вредите за здравето, които нося нощният труд, такова едно заплащане е крайно недостатъчно и смехотворно.
От КТ „Подкрепа“ са на мнение, държавата също трябва да застане на позиция в посока увеличение на нощния труд, тъй като отчисленията за здравно, пенсионно и социално осигуряване, които се правят от всеки в момента са нищожни. Така държавата губи и дотира работодателите с нощния труд.
Инж. Здравчо Здравчев, председателят на Национална федерация техническа индустрия, наука и информатика, коментира, че ако искането не бъде прието, ще се предприемат протестни действия и напомни, че в това отношение разчитат на 400 хиляди работници, които ще ги подкрепят.
След срещата стана ясно, че работодателите не са съгласни с исканията на синдикалистите. Така се стигна до решението комисията ще заседава отново на 2-ри ноември, когато работодателските организации ще представят своите въздания по въпроса.