Надзорният съвет на НЗОК прие бюджета за 2019 г.
Близо 4,3 млрд. лв. ще бъде бюджетът за здравеопазване за 2019 г. – това заяви г-жа Жени Начева, зам.-министърът на здравеопазването и председател на Надзорния съвет на НЗОК, пред журналисти, след заседанието на надзора днес.
„490 млн. лв. е ръстът в разходите на Касата за следващата година спрямо настоящата. От тях 50 млн. лв. са ръст от преходния остатък средства, натрупани през предходните години, които ни се дават като право на разход за следващата година. Увеличението по видове здравноосигурителни плащания на този етап е разпределено така, че да може да осигури спокойно и оптимално разпределение на средствата при сега действащите параметри на Националния рамков договор, като предвиждаме и някои положителни промени за здравноосигурените лица, но не очакваме да настъпи напрежение в разпределението на разходите“, коментира г-жа Начева и уточни, че от тази сума 50 млн. лв. са ръст от преходния остатък – средства, натрупани през предходните години, които ни се дават като право на разход за следващата година, уточни Начева. Тези средства ще бъдат насочени към погасяване на задължения към чужди здравни фондове.
С проектобюджета се предвиждат значителни административни промени. Фондът за лечение на деца и Комисията за лечение в чужбина ще преминат към НЗОК, като ще бъде направен допълнителен трансфер от 16 млн. лв.
Предстои промените, вписани в проекта, които засягат не само здравноосигурителни плащания, а и Фонда за лечение на деца, Изпълнителната агенция „Медицински одит“, Комисията за лечение на българи в чужбина и др., да се обсъждат от Националния съвет за тристранно сътрудничество, Министерския съвет и Народно събрание.
Както LexMedica News вече писа, ще бъде създаден нов орган – Агенция за медицински надзор, който ще обедини функциите на Изпълнителната агенция по трансплантации и на Изпълнителната агенция по медицински одит.
„Новата агенция ще контролира медицинските стандарти, правилата за добра медицинска практика, финансовия стандарт за лечебните заведения, ново прелицензиране на болниците и др. Директорът на тази агенция ще се назначава от Министерския съвет по предложение на министъра на здравеопазването.“
Проектобюджетът предвижда и увеличаване на средствата в извънболничната помощ и лекарствата, с които ще се дадат повече направления за профилактика на майчиното здравеопазване и на повече изследвания в областта на скъпоструващата образна диагностика.
„В областта на извънболничната медицинска помощ се опитваме да поставим акцент върху профилактиката, да въведем критерии за наблюдение и отговорност от страна на лекарите, индикатори за наблюдение на резултатите от профилактиката на пациентите, като предвиждаме допълнителни медико-диагностични изследвания да бъдат направени в някои сфери, които касаят пренаталната диагностика на бременни жени в риск и по-скъпоструващи направления, които в момента отчитат недостиг, като ЯМР и други високоспециализирани изследвания. Предвиждаме положителен ефект и върху разходите, които касаят болничната помощ.“
В областта на лекарствата ще се постигне договаряне с всяка компания и няма да има недостиг на медикаменти, увери Начева. Тя подчерта, че не се предвижда изписване само на най-евтините медикаменти. С наредба ще се дефинира за кои медикаменти може да се приложи принципът за разходоефективност. Тя изрази мнение, че „няма знак за равенство между разходоефективност и най-евтин медикамент“.
Размерът на здравната вноска категорично се запазва, каза още Жени Начева.