Ангели на смъртта в бели престилки
Richard Angelo
„По време на убийствата не съм себе си“ – това заявява пред съда медицинският брат Ричард Анджело (Richard Angelo), обвинен в убийството на множество пациенти.
26- годишният Ричард Анджело започва проферионалния си път като превъзходен следотърсач, после доброволец-пожарникар и накрая – медицински брат.
Интересното е, че психиатричната експертиза потвърждава думите на Анджело: „Страда от раздвоение на личността. По време на инжекциите не осъзнава риска, който крие лекарството, което инжектира, а след това се чувства силен, чувства се герой и се опитва да спаси жертвата си.“
Ричард Анджело издържа дори проверката на детектора на лъжата, Съдията по делото обаче не го приема като доказателство за невинност. „Прием, че имате проблеми с вътрешното Ви аз, но също така съм убеден, че разбирате какво означава да убиеш човек.“
На 25 януари 1990 г. Ричард Анджело е осъден на 61 години затвор. Това обаче не се оказва достатъчно, за да откаже други „ангели на смъртта“ – медицински братя и сестри – да правят същото, което и той.
***
През февруари 1983 г. в Сан Антонио, щата Тексас, се провежда специално юридическо съвещание за разследване на „подозрителните“ смъртни случаи на 47 деца в болницата на Медицински център в окръг Бексар през последните четири години. Първоначално заподозрените са трима – две медицински сестри – Дебора Солтенфус и 32-годишната тогава Genene Jones и един лекар – д-р Kathleen Holland. Починалите деца са страдали от респираторни проблеми и са били насочени за лечение към определени клиники.
***
През 1982 г. д-р Kathleen Holland решава на открие частна педиатрична клиника в Кервил – малко градче с 21 ооо жители, в Тексас и затова потърсила опитни педиатрични медицински сестри. Спряла се на Genene Ann Jones, която имала дългогодишен опит в различни болници.
Два месеца след откриването на болницата седем деца, постъпили за лечение в клиниката, внезапно се влошават и с подобни симптоми – тремор и гърчове като при епилепсия и загуба на съзнанието – се наложило да бъдат изпратени по спешност от д-р Kathleen Holland в болницата Sip Peterson. За всеобща радост, децата се връщат обратно в клиниката на д-р Kathleen Holland живи и здрави. И макар че всички открито коментират, че е странно толкова много идентични случаи за такова кратко време, никой не подозира, че някой от работещите в клиниката си играе със смъртта.
Една сутрин, без оплаквания, само за рутинен преглед, в клиниката постъпва 15-месечната Chelsea McClellan. Д-р Холанд нарежда да се вземе кръв за изследване. Сестрата, която изпълнява манипулацията е Genene Ann Jones. Малко сред като влиза във вената на детето, последното се влошава – не може да диша, изпада в гърч. Веднага с линейка е транспортирано в болницата Sip Peterson. Много жалко, но по пътя бебето умира. През цялото време в линейката, до безутешно страдащата майка, е сестра Jones. Държи ѝ ръката и се опитва да избърше сълзите ѝ.
Същият ден, когато умира Chelsea McClellan, в клиниката на д-р Холанд се случва същото с друго дете – дихателна недостатъчност, гърч, загуба на съзнание. Добре че след усилията и на сестра Jones, след кратко време детето е стабилизирано и върнато към живота.
Д-р Холанд изпада в съмнение и веднага се обажда в болницата Sip Peterson и иска аутопсия на починалата Chelsea McClellan. Аутопсията не показва нищо съмнително и с диагноза „синдром на внезапната детска смърт“, седмица по-късно жертвата е погребана. Разбира се, сестра Jones се присъединява към опечаленото семейство по време на погребението на жертвата си.
Всъщност, ако беше малко по-наблюдателна, или да го наречем мнителна, д-р Холанд щеше да прозре и предотврати наближаващото нещастие.
Седмица преди смъртта на малката Челси, д-р Холанд прави ревизия на лекаствата в склада и установява липсва един флакон сукцинилхолин (силен миорелаксант). Седмица по-късно, след смъртта на детето, сестра Jones съобщава, че е открила липсващия флакон. Разглеждайки флакона, д-р Холанд забелязва следите дупките от пробождане в гумената тапа. Веднага вика за обяснение сестра Jones, но не получава никакъв задоволителен отговор. Не се съобразява с предложението на сестрада да изхвърлят флакона и го изпраща за анализ. Оказва се, че флаконът е пълен с… физиологичен серум.
Последва ексхумация на тялото на Chelsea McClellan. Наличието на сукцинилхолин в тъканите на жертвата служи като доказателство за обвинение на сестра Genene Ann Jones в убийство…
През 1983 г. съдът решава да разгледа и други 47 смъртни случая на деца в областната болница Bexar. Децата са починали в продължение на четири години и през това време сестра Genene Ann Jones е работила там.
***
Подобно на всички серийни убийци в бели престилки, детската медицинската сестра Genene Jones от Сан Антонио, Тексас, САЩ, изпитвала невероятно удоволствие от това да убива, а след това да съживява малките си пациенти.
Жертвите ѝ били предимно кърмачета и деца. Под предлог, че взима кръв за изследване, тя инжектирала медикамент (най-често дигоксин, хепарин и сукцинилхолин), който води до спиране на сърцето на детето, а после полагала геройски усилия да го върне отново към живота. И макар нещата да не вървели всеки път така, както ги е планирала, ръководството на болницата било доволно от нейните грижи и усилия. Затова престъпленията ѝ останали неразкрити дълги години – от 1977 до 1982 г.
Сестрата до такава степен се била пристрастила към деянието си, че си имала цяла програма от ритуали – утешавала близките, присъствала на погребенията, по-късно продължавала да поддържа връзка със семействата. Първите си жертви взела още докато е работила в университетската болница в Сан Антонио, а по-късно и в Кервил,
На 15 февруари 1984 г. сестра Genene Jones е осъдена на 99 г. затвор.
По-късно, по обвинени за убийството на още две деца, получава и втора присъда от 66 години. Освидетелствуването ѝ като психично болна не ѝ помогнало. От тогава до сега шест пъти е подавала молба за преразглеждане на делото, респективно присъдата ѝ, но винаги ѝ е отказвано. Последният път през 2017 г….
Genene Ann Jones 2017 г.
Това е накратко история на медицинска сестра Genene Jones, известна още с прозвището „Ангелът на смъртта“. От 1984 г. до сега интерсът към историята ѝ не стихва.
Сестра Genene Jonesе прототип на героините във филмите „Dead Murine“ (1991) и „Mass Murder“ (2002).
***
Странно е, че толкова време никой не е обърнал внимание на факта, че смъртта на децата настъпва винаги по време на дежурствата на сестра Genene Ann Jones, че децата умират, въпреки че не са били в тежко състояние, което да предполага смъртен изход, че винаги сестра Jones е тази, която на ръце ги отнася в моргата. Дори си спечелва прозвището „Ангелът на смъртта“…
Но, каквото ѝ да кажем – случката се е случила… Жалко за дечицата – 47 на брой…
Следващата събота очаквайте разказа ни за д-р Х. Ш. – признат за сериен убиец с най-много жертви в цялата история на света.
„Инсулинови убийства“ част I-ва
Библиография
- Alt, Betty and Sandra Wells. Wicked Women. Boulder, CO: Paladin Press, 2000.
-
Elkind, Peter. The Death Shift: The True Story of Nurse Genene Jones and the Texas Baby Murders. New York: Viking, 1983.
-
Hickey, Eric. Serial Murderers and Their Victims. 3rd Ed. Belmont, CA: Wadsworth, 2000.
-
Jones, Richard Glyn, ed. The Mammoth Book of Women Who Kill. New York: Carroll & Graf, 2002.
-
Kelleher, Michael D. and C. L. Kelleher. Murder Most Rare. New York: Dell, 1998.
-
Lane, Brian and Wilfred Gregg. The Encyclopedia of Serial Killers. New York: Berkley, 1995.
-
Moore, Kelly and Dan Reed. Deadly Medicine. New York: St. Martin’s Press, 1988.
-
Newton, Michael. The Encyclopedia of Serial Killers. New York: Checkmark Books, 2000.
6 Отговори
[…] „Ангели на смъртта в бели престилки“ […]
[…] Ангели на смъртта в бели престилки […]
[…] Ангели на смъртта в бели престилки […]
[…] Ангели на смъртта в бели престилки […]
[…] Ангели на смъртта в бели престилки […]
[…] Ангели на смъртта в бели престилки […]