Да рестартираме проекта за оборудване на обществени места със спасителна техника
Снимка: „24 часа“
„Да рестартираме проекта за оборудване на обществени места със спасителна техника“ – такъв призив отправи проф. Иво Петрова – национален консултант по кардиология, по време на състоялата се пресконференция в Европейския ден на рестартиране на сърцето, организирана от Фондация „Първите три минути“, сдружения на спешните медици, Асоциацията на студентите-медици в България, БМЧК.
В пресконференцията, която е част от седмицата (16 – 23 октомври) „Всички хора по света могат да спасяват живот“, взеха участие Марияна Манушева – председател на Фондация „Първите три минути“, проф.д-р Ст. Миланов – национален консултант по спешна медицина и председател на БДСМ, проф.д-р Иво Петров – национален консултант по кардиология, д-р Десислава Кателиева – председател на НАРСМП, член на EuSEM, Анелия Зашева – заместник- председател на АСМБ, представител на БМЧК.
Участниците апелираха за поставяне на поставянето на спасителна техника (автоматични дефибрилатори) на публични места – дари, летища, стадиони, молове и ранно започване на масажа на сърцето, с цел поддържане на кръвообръщението до пристигането на екипите на спешна помощ,
Сърдечният арест в извънболнични условия е едно от най-големите предизвикателства в съвременната медицина. Всяка минута без сърдечен масаж и дефибрилация намалява с 10% шансовете за оцеляване на тези пациенти. Независимо от модернизацията на спешната помощ, в цял свят спешните екипи пристигат не по-рано от 6-12 минута от постъпване на повикването, което за много от пациентите със сърдечен арест е фатално. Още от края на ХХ в. в цял свят усилията на правителства, научни и обучителни организации са насочени към повишаване информираността на населението за действия при пациенти в безсъзнание и без дишане чрез кампании и системни обучения на деца и възрастни. Въведен е диспечерски телефонен инструктаж за действие на свидетелите при инциденти със сърдечен арест. Създадени са условия за ранна дефибрилация от немедици с обществени автоматични дефибрилатори.
Само 7 % от хората имат шанс да оцелеят след сърдечен арест – внезапно спиране на сърцето. Този процент може да се покачи на 33 %, ако се положат усилия за поддържане на кръвообращението чрез сърдечен масаж и прилагането на автоматичен дефибрилатор, поясни проф. Иво Петров.
400 човека загиват у нас годишно, а могат да бъдат спасени, ако знаем как да помогнем, преди да дойде екипът с ленейката. Навсякъде по света линейките идват между 6-12 минута, а всяка минута без циркулация намаля шанса за живот с 10 %.
„Ако човек е очевидец, той може да започне сърдечен масаж под инструктаж по телефона„, коментира проф. Миланов.
Според проф. Иво Петров страната ни е от малкото страни в света без автоматични дефибрилатори на обществени места – гари, летища, стадиони, а това би довело до снижаване на смъртността. Проф Петров отправи призив за рестартиране у нас на програмата за дефибрилатори на публични места, а също и инициативи за повишаване информираността на населението за действия при пациент със спряло сърце до пристигане на спешния екип у нас.