По-висок процент на раждане със секцио – желание да се понижат смъртността на родилките и новородените
„Богатите държави имат по-висок процент на раждане със секцио. Това е така заради желанието на лекарите да понижат смъртността на родилките и новородените“, заяви директорът на „Майчин дом“ проф. Иван Костов, по NOVA по повод на коментарите за зачестилият брой на оперативното родоразрешение у нас.
По данни на Световната здравна организация около 40 на сто от днешните родилки са предпочели Цезаровото сечение пред естественто раждане. Когато обаче изборът не е продиктуван от медицински причини, а например от страх, майките трябва да отчетат и минусите на секциото. В дългосрочен план намесата на скалпела може да усложни следващата бременност на жената. Тази тенденция е актуална не само за България, но и за целия свят.
„Богатите държави имат по-висок процент на раждане със секцио. Това е така заради желанието на лекарите да понижат смъртността на родилките и новородените“, заяви директорът на „Майчин дом“ проф. Иван Костов.
Той беше категоричен, че има държави и с по-висок процент Цезарово сечение, като например Бразилия, Перу. В държавите с по-нисък процент секцио има по-висока майчина и детска смъртност. По негови думи Световната здравна организация препоръчва ражданията с оперативна намеса да са около 17%.
„При нас са съсредоточени най-тежките случаи в патологията на бременността в цяла България. Стремим се да намалим случаите на секцио, но това не е лесна задача“, каза проф. Костов.
Според проф. Асен Николов процентът на Цезаровото сечение у нас през последните десетилетия се увеличава. Причините са обективни и са свързани с повишаващата се възраст на родилките.
„Опитваме се да разубедим някои жени от тяхното първоначално желание. Те искат да избегнат болката. Ако едно раждане със секцио е необосновано, се засилва възможността второто раждане отново да е с оперативна намеса. Това крие рискове както за родилката, така и за лекарите“, добави още Николов.
Да припимним, че по официална статистика на Националния център по обществено здраве и анализи за 2017 г., цитиран от МЗ, относителният дял на цезаровите сечения е частните болници у нас е 62% от всички раждания, а в тези с държавно и общинско участие – 40%. Средно около 45% от тях се извършват в условия на спешност.
В частните болници относителният дял на цезаровите сечения е 62% от всички раждания.В тези с държавно и общинско участие – 40%. В международен аспект, по данни на Световната здравна организация от 2014 г., цезаровите сечения в България са 391,4 ‰ (на 1000 живородени), а в ЕС – 272,9 ‰.
И въпреки че според СЗО оптималният процент на оперативно родоразрешение на е 10 – 15 %, специалистите не виждат нищо обезпокоително нарастването на броя на цезаровото. Според тях нарастването на честотата на цезаровото сечение е световна тенденция, обусловена от усъвършенстването на техниката на операцията, надеждността на прилаганите анестезии и поради предимствата, които носи – планирано раждане; кратка продължителност; атравматичност по отношение на плода; профилактика на десцензусите и проблемите с незадръжка на урина в последствие и не на последно място – безболезнено раждане.
„Не е притеснително, случва се навсякъде по света“, казва проф. Асен Николов, национален консултант по акушерство и гинекология и допълва: „Не е без значение и фактът, че съвременната жена иска безболезнено, без продължително изтощение и травми на перитонеума раждане, бързо и много често планирано, което предполага прилагането на цезарово сечение.“
1 Отговор
[…] По-висок процент на раждане със секцио – желание да се … […]