Смърт на млади пациенти предизвиква проверка в Националната специализирана болница за активно лечение на хематологични заболявания
„Необяснимата смърт на няколко млади пациенти в Националната специализирана болница за активно лечение на хематологични заболявания предизвика одит в здравното заведение. Само три години преди това одит на Министерството на здравеопазването в тази болница открива фрапиращи нарушения”, пише в. „24 часа”.
„Дългове за 23,6 млн. лв. Постоянно растяща счетоводна загуба, която към декември 2015 г. стига 6 млн. лв. Над четвърт милион, похарчен за консултантски услуги и проекти за ремонти, които не са реализирани. Купуване на лекарства на завишени цени. Нарушения на процедури по обществени поръчки и липса на контрол по съмнителни договори.
Всичко това е описано в доклад на дирекция „Вътрешен одит” към Министерството на здравеопазването за нередности в Националната специализирана болница за активно лечение на хематологични заболявания (НСБАЛХЗ) в София. Документът, с който „24 часа” разполага, е от юни 2016 г. Проверката е за период от януари 2014 г. до края на декември 2015-а. Тогава болницата се управлява от професор Георги Михайлов. Той е в съвета на директорите до май 2017 г., когато е избран за депутат от БСП и става зам.-председател на парламентарната комисия по здравеопазване”, пише още изданието .
„Предишният доклад от одита е подписан лично от проф. Михайлов, но нищо не се случва – нито са отстранени нарушенията в болницата, нито са спазени препоръките.
Изключително тежкото финансово състояние на болницата и лошото управление се виждат и от годишните финансови отчети на дружеството, което е 100% собственост на Министерството на здравеопазването”, продължава изданието.
„Счетоводната загуба от 6 млн. лв. се формира от реимбурсирането на лекарства от РЗОК”, е оправданието на тогавашния изпълнителен директор Георги Михайлов в писмено становище до одиторите. Посочва, че през 2015 г. за лекарства са похарчени 14,5 млн. лв., което било с 6,7 млн. лв. по-малко, отколкото през 2013 г. и оттам се формирала счетоводната загуба. Тази разлика се дължи на промените в лекарствената политика, извършени през 2015 г.”, допълва публикацията и отбелязва: „В одита обаче са описани фрапиращи случаи на безстопанственост и съмнителни договори. Въпреки загубите и дълговете за десетки милиони 264 хил. лв. се превеждат на външни фирми по договори за консултации и проекти, които никога не се случват, а освен това са и ненужни”.
„Точно 30 са препоръките за подобряване на дейността на болницата в доклада по всички нередности. 27 от тях са преценени като такива с висок риск.
Всички са приети от изпълнителния директор Георги Михайлов без забележки”, посочва материалът.