Ананиев: Няма да държа на това, което съм предложил, ако намерим по-добър вариант
„Няма да държа на това, което съм предложил, ако намерим по-добър вариант“, заяви министърът на здравеопазването Кирил Ананиев пред членовете на здравната комиссия в парламента.
На всички допълнително зададени въпроси, като например дали лекарствата ще попадат в бъдеще в цената на клиничните пътеки, какви стойности за лечение ще покрива здравната каса, какви ще са евентуалните цени за задължителна здравна застраховка и др., министърът отбеляза, че и това са теми, по които ще се търси консенсус и са предмет на дискусия с всички в здравния сектор.
„Какъв модел за реформа ще бъде избран, дали ще се пристъпи към някой от вариантите, лансирани от здравното министерство, или ще се направи нещо съвсем различно? Дали ще има пълна демонополизация на здравната каса, дали ще има задължително здравно застраховане? Дали ще се реши касата да плаща сметката за болничен престой и лечение до 700 лева, или сумата ще е различна? Дали задължителната здравна застраховка за хората ще е 12 лева, каквито са първоначалните сметки на здравното министерство? Дали в цената на клиничните пътеки вече ще влизат и лекарствата, а и медицинските изделия, каквито информации се появяват? И какви ще са цените на клиничните пътеки, разходите в бъдеще на здравеопазването?“, пише в-к „Дневник“, цитирайки министър Кирил Ананиев по време на заседанието на здравната комисия.
„По всички тези въпроси тепърва ще се дискутира,“ защви мин. Ананиев пред здравната комисия.
„До 26 ноември работните групи по рамката на реформата трябва да са дали своите предложения, в следващите две седмици идеите да бъдат обобщени и пакетирани. А след това да има нова национална кръгла маса, на която отново да се дискутират идеите“.
„От януари догодина може да започне работа по необходимите за реформата законодателни промени. Но всички тези срокове могат да бъдат променени в търсенето на общи консенсусни решения“, смята мин. Ананиев.
Кирил Ананиев заяви, че „не отговарят на истината интерпретации че целта на предлаганата реформа е да бъдат вкарани пари самоцелно в системата. Искаме да създадем условия тези пари да подобрят качеството на здравеопазването и достойно възнаграждение, отбеляза той. На първо място, искаме да възстановим правото за равен достъп до здравеопазване и сме предвидили мерки за това, отбеляза Ананиев. Реформата щяла да доведе и до реално остойностяване на медицинските дейности. Ще останат и допълнително средства в здравната каса, което ще отключи потенциал за реализиране на нови политики и програми, да се инвестира в профилактика, превенция, възможност за долекуване“, каза здравният министър.
Ананиев декларира за пореден път, че ще се намали делът на нерегламентираните разходи в системата. А контролът ще се подобри, тъй като ще стане троен – от НЗОК, от застрахователи и от пациенти. Планираното централизирано договаряне на лекарствата и електронна здравноинформационна система щели да доведат до още контрол.