55-часовата работна седмица убива
Че многото работа няма да добави дни и да удължи живота ни е ясно, но оказва се, че връзката стрес-продължителност на работата-сън има огромно влияние върху качеството на здравето ни.
Психическото и физическото здраве, заедно с личните отношения имат важно значение върху продължителността на живота, твърди доц. Азизи Сеиксиас (Azizi Seixas), специалист по стреса от университета в Ню Йорк. Според него повече от 40 работни часа в седмица са свързани с редица недобри последици за здравето ни.
„Това е свързано с психическото здраве, и с това, за което по-рядко се говори – за отношенията с близките хора.“
Още през 2011 г, учените обръщат внимание, че 55-часовата работна седмица води до поява на симптомите на:
- тревожност;
- депресивни разстройства (Psychological Medicine .)
При хора, работещи 55 часа на седмица рискът от появата на симптомите на тревожност са 1, 74 пъти повече, а за развитието на депресия – 1, 66 пъти повече в стравнение с тези, които работят 35 – 40 часа на седмица.
Позовавайки се на резултатите от 63 изследвания, през 2015 г. British Medical Journal пише, че 48-часовата работна седмица увеличава рисковете от появата на:
- депресия;
- употребата на алкохол.
„Ако вие работите през целия ден, вие нямате възможност да помислите за личните си проблеми по друго време, освен като легнете да спите. А това влошава неговото (на съня) качество“ коментира Кристиан Бенедикт (Christian Benedict), от университета в Упсала (Uppsala University).
По време на сън произтичат биологични процеси, които позволяват на организма да работи нормално на следващия ден. Добрият сън подпомага креативността и вземането на правилни решения. Не напразно голяма част от автомобилните катастрофи стават когато сме уморени и недоспали. Дългият работен ден влошава паметта, снижава работоспособността, възприятието на нова информация, бдителността и концентрацията. Освен това:
„Сънят се оказва главен фактор за подобрение на работата на клетките и изчистването им от белтъците, свързани с развитието на Алцхаймер и деменцията. Той е важен за поддържането на хомеостазата в организма“, обяснява Сеиксас.
При мъже, работещи повече от 50 часа на седмица и повече от 10 часа на ден рискът от:
- исхемична болест на сърцето е 40% по-висока в ставнение с останалите. (American Journal of Epidemiology , 2012 г.),
- затлъстяване;
- диабет тип – 2;
- хипертония;
- сърдечно-съдови заболявания;
- кардио-метаболитни проблеми;
- проблеми с опорно-двигателния апарат, разказва доц. Сеиксас.
Друго проучване е установило, че 60 часа работа седмично в продължение на 32 години повишава риска от:
- диабет;
- рак;
- артрит;
- болести на сърцето;
- хронични заболявания. (Journal of Occupational and Environmental Medicine. 2016 г.)
„Работейки по-малко, вие можете да прекарвате повече време със семейството си, да спортувате, да се срещата с приятели и т.н.“, коментира Бенедикт –“ А това е добре в борбата с депресиите и самотата.“