Всеки шести европеец с психичен проблем
Всеки шести европеец е с психични проблеми. Това заяви по случай 10 октомври – световният ден, здравният комисар Витенис Андрюкайтис, позовавайки се на статистиката на Европейската комисия (ЕК).
„Проблемите с психичното здраве са във възход във всяка страна по света и биха могли да струват на глобалната икономика до 16 трлн. долара между 2010 и 2030 г., ако няма промяна в тази тенденция“, се казва в експертен доклад на Комисията „Лансет“.
Според статистиката 84 млн. са европейците с психични проблеми, като половината от тях започват още в юношеска възраст, показва статистиката. Самоубийствата остават една от най-честите причини за смърт сред младите хора. През 2014 г. те са съставлявали около 18% от фаталните инциденти сред младежите между 15 и 19 години, 21% сред тези между 20 и 24, и 20% при хората от 25 до 29 години.
Младото поколение е изправено пред различни и нови видове на натиск в сравнение с предишните, смята Андрюкайтис. Заедно със стреса от образованието и промените на растежа те трябва да се справят и с киберреалността.
За да ги предпазим, ние трябва да продължаваме да популяризираме дефиницията за здраве на СЗО – че това е цялостното състояние на физическото, психологическото и социално благополучие, заяви Андрюкайтис. Според него то се реализира чрез съвместните усилия на лекари, учители и други специалисти.
В тази връзка ЕК заедно с държавите членки, индустрията и обществото е създала „Европейска стратегия за по-добър интернет за децата“. В нея има серия от мерки за подобряване на сигурността им в мрежата. Помагайки на децата ни да се справят с предизвикателствата в училище, вкъщи и в мрежата, ще съхраним здравето им, категоричен е Андрюкайтис.
37% от лекарствата имат като странично действие депресия и суицидни мисли