Мит ли са „лошият“ холестерол и статините?
Сн: Google Images
Резултатите от мащабно проучване, обхващащо последните петдесет години, осъществено от международен екип лекари, публикувани в Expert Review of Clinical Pharmacology, хвърлят съмнение върху твърденията, че „лошият холестерол“ (липопротеини с ниска плътност LDL) е причина за сърдечно-съдовите заболявания.
Кардиолози от САЩ, Великобритания, Италия, Ирландия, Гранция, Япония и други страни (екип от 17 човека) са проанализирали 1,3 млн. пациенти и не са открили никаква зависимост между високите нива на общия или на „лошия“ холестерол и сърдечно-съдовите заболявания. Те твърдят, че наложеното мнение е „резултат от заблуждаващи статистики, изключване на неуспешните изпитания и игнориране на многочислени противоречиви наблюдения.“
В обзора на изследването се обсъжда и въпроса за статините, като основно средство за профилактика на сърдечно-съдовите заболявания, а това може да предизвика широк отзвук, като се има предвид, че десетки милиони хора по света ежедневно приемат посочените препарати като средство за понижаване на холестерола и профилактика на инфаркта на миокарда.
Проф. David Diamond
„Деселетия са провеждани изследвания, с цел да се въведат в заблуждение както обществото, така и лекарите, уверяваха ни, че LDL предизвиква сърдечно-съдовите заболявания, но се оказа, че всъщност това не е вярно“ – коментира един от авторите на проучването Дейвид Даймонд (David Diamond), професор по психология, молекулярна фармакология и физиология в университета в Южна Флорида (University of South Florida). „Не само че липсват доказателства за причинно-следствената връзка между сърдечно-съдовите заболявания и LDL, но и за статините – това, което защитниците на статините демонстрират като предимство, се оказва измамно.“
Изследователите, в продължение на десетилетие, са изследвали действието на статините, като средство за профилактика на сърдечно-съдовите заболявания. В статията за тях се казва, че „нямат очевидни преимущества“ и имат „сериозни странични ефекти“. Анализите на данни от 12 страни в Европа, за периода 2000 – 2012 г. са показали, че няма връзка между статините и намаляването на смъртността.
В наши дни, се казва в статията, всички заявления за положителните резултати от използването на статините се „изпариха“, защото през 2005 г. здравноохранителните органи в Европа и САЩ, взеха решение за обнародване на абсолютно всички резултати.
„Ние предлагаме клиницистите да се откажат от използването на статините и инхибиторите на PCSK9 и да идентифицират и определят истинските фактори, които водят до сърдечно-съдови заболявания“, отбелязва Шериф Султан (Sherif Sultan), професор от Международната общност на съдовите хирурзите (International Society for Vascular Surgery).
В хода на проучването изследователите се натъкнали да други любопитни факти: при пациенти с остър миокарден инфаркт нивата на „лошият“ холестерол били по-ниски от нормата, а у здрави хора с нисък „лош“ холестерол е повишен рискът от развитие на инфекции и рак. Но най-интересното били, че възрастните хора с висок „лош“ холестерол живеят по-дълго от останалите!
От гледна точка на проучването единствената превантивна мярка срещу сърдечно-съдовите заболявания са движението и нормалното тегло.
Панайотка Панйотова
1 Отговор
[…] Мит ли са „лошият“ холестерол и статините? […]