Сестрите у нас – все по-малко, и все по-възрастни
По повод въпроса на д-р Нигар Джафер, депутат от ДПС, по време на вчерашния блиц-контрол в парламента за недостига на медицински сестри у нас и малкия брой места за тяхната специализация и последвалият отговор на г-н министъра на здравеопазването Кирил Ананиев, че обучението на парамедици ще компенсира донякъде нуждите, LexMedica News потърси статистика за средната възраст и брой на глава от населението на специалистите по здравни грижи у нас и в чужбина.
Оказа се, че в последните 20 години броят на младите хора, които избират да учат за медицински сестри е силно ограничен и, ако го има, той е продиктуван от мотив за емиграция. По тази причина средната възраст на работещите е застрашително висока. За Европейския съюз тя е 43 г., а за България е 53 г.. За останалите професионалисти средната възраст на работещите е: акушерки – 49 г., медицински лаборанти – 51 г., рентгенови лаборанти и рехабилитатори – 48 г.
Най-възрастните медицински сестри, упражняващи професията си у нас са на възраст 78 години. Най-млади са медицинските сестри в област Кърджали със средна възраст 47 години, най-възрастни са медицинските сестри – в област Перник със средна възраст 56 години, за област София – град е 51 години.
Проучване, направено само за медицински сестри, но тенденциите важат и за другите професии, показва:
85 % от работещите са на възраст между 41 и 61+ години, докато тези на възраст между 25 и 40 години са само 15 %.
В системата работят около 20% пенсионери, на около 20% предстои да се пенсионират до 2022 г., което означава, че само след няколко години ще разполагаме с 60% от сегашния си капацитет.
Броят на медицинските сестри над 70-годишна възраст, които упражняват професията си е 211.
Повод за сериозна тревога са данните, установени за две области в страната ни. В област Кюстендил делът на медицинските сестри, упражняващи професията в пенсионна възраст е 76,0% спрямо дела на сестрите в трудоспособна възраст, а в област Перник – 86% от работещите медицински сестри са в пенсионна възраст.
Съгласно данни на Евростат за 2015 г. средната стойност на показателя за осигуреност на 100 000 души население в рамките на Европейския съюз е 740. България се нарежда на едно от последните места в ЕС – 26-то. Ако прирастът на работна сила се базира само на новозавършили медицински сестри, при запазване на настоящото ниво на осигуреност, то на страната ни ще са необходими не по-малко от 30 години, за да бъде постигната осигуреност от 740 на 100000 души население.
–––––––––––
Статистиката е предоставена на Lex Medica News от г-жа Петя Недкова, председател на Националния съвет по качество на Българска асоциация на професионалистите по здравни грижи, за което ѝ благодарим.
1 Отговор
[…] Сестрите у нас – все по-малко, и все по-възрастни […]