Препъникамъните по пътя на Националната здравно-информационна система и… загубата на 12 млн. лв
„
В обявлението не е посочено, че показателят „техническа оценка“ с тежест 60% се определя от два показателя, съответно тяхната тежест. „От горното следва, че участниците нямат яснота за начина, по който се формира крайната оценка по показател „Техническа оценка“, както и не дава достатъчно информация за точния метод, по който предложенията на участниците ще бъдат оценени“, пише в заповедта на министър Ананиев, с която той напълно прекрати обявената през август месец от МЗ поръчка за І и ІІ етап на системата
Срещу поръчката, възлизаща на над 4 млн. лв. без ДДС, последваха серия от жалби от фирми – Стемо“ ООД, „Ифелоус“ ООД и „Гама Консулт – Калинкин, Прокопов и сие“ СД, които доведоха първо до временно, а сега и до напълно прекратяване на процедурата.
Като основана причина за провала се изтъква техническа грешка или чиновническо недоглеждане, посочено в заповедта на министъра, но специалистите посочват и други причини, чието отстраняване е невъзможно, първо – поради изтичане на сроковете и второ – невъзможността да бъде направено, без да се променят условията, при които е обявена процедурата… и като последствие – невъзможност за спазването на срока, поет пред Европейската комисия за изграждане на НСИЗ през месец декември тази година.
Така един амбициозен проект с огромно значение (и безвъзмездно финансиране в размер на 12 млн. лв.) за развитието на електронното здравеопазване в България, част от програмата „Приоритетни проекти в изпълнение на пътната карта за изпълнение на стратегията за развитие на електронното управление в РБ за периода 2016-2020 г.“ отива в небитието или поне се отлага за неопределено дълго време.