Капиталова адекватност и поддържане на резерви ще гарантират лечението, ако здравният фонд фалира
Няма риск пациенти да останат без лечение при варианта на здравно осигуряване в равнопоставени здравни фондове, ако някой от тях фалира. Това твърди зам.-министърът на здравеопазването Жени Начева в интервю за в-к „Монитор”.
„Ще бъдат създадени предпоставки и строги изисквания за финансова устойчивост, капиталова адекватност, поддържане на резерви. Най-важното, което не бива да се допуска при такъв модел, е селекцията на риска на базата на здравословното състояние на здравно застрахования. Ще бъде създаден и гаранционен фонд, който предвижда поемане на риска в случай на евентуално изпадане в несъстоятелност на някой от застрахователите и бързо взимане на решение за лицата, които са записани при него, за да не останат те без здравна помощ”, обяснява Начева.
За да се съществува гаранционен фонд, застрахователите ежемесечно ще заделят определена сума, която с времето яе се натрупва и ще се използва в случаите на временна неплатежоспособност. „Това би могло да стане за не повече от месец. За това време лицата ще изберат нов фонд или ще бъдат записани служебно в НЗОК, докато си изберат фонд. Тези детайли също ще бъдат коментирани със застрахователите”, коментира зам.-министър Начева.
„При този модел не важи праг на клиничната пътека от 700 лева, до който плаща касата и плащане от пациента или здравен фонд над тази сума. „Допълнителните дейности, както и досега, ще има възможност да се покриват от доброволно застраховане. Това важи за ВИП стая, повече рехабилитации и други, които и сега не се поемат от касата”, уточнява Жени Начева.
Според Жени Начева дебатите по направленията за медицинската помощ, които не са включени в представените предложения – като извънболничната помощ и лекарствената политика тепърва предстоят.
„За лекарствата ще се запази принципът държавата да определя позитивен лекарствен списък за лечение при домашни условия и за болнично лечение. НЗОК ще предлага различни механизми за договаряне на отстъпки. Целта ни е, ако се освободят средства в резултат на по-добър контрол и във връзка с допълнителната застраховка, тези средства да бъдат насочени към възможности за други терапии или за покриване на по-голям процент от лечението на социално значимите масови хронични заболявания, които сега частично се заплащат от пациентите.“
„Предвиждаме въвеждане на изискване за проследяване на ефекта от лечението – тема, по която се водят много дебати, но тя трябва конкретно да се реализира и плащането да се обвърже именно с ефекта. Контролът може да става чрез следене на определени индикатори, по които се проследява как се повлиява пациентът от определен медикамент. Това може да стане с въвеждането на електронното здравеопазване”, пише „Монитор”, цитирайки зам.-министър Жени Начева. .