Реформа или корпоративен лобизъм
„Това не е реформа, а корпоротивен лобизъм.“ Това заяви в интервю на Явор Дачков за „Гласове“ д-р Илко Семерджиев.
„Днес Ананиев отваря прозореца на Овертон, след което веднъж отворена вратата на застрахователната дейност в здравеопазването, във времето през нея ще изтекат колосално количество средства, така както това се случва в САЩ“, коментира още той.
„Модел А“ и „Модел Б“ е чист камуфлаж – и двата варианта следват една цел и тя е средствата за здравеопазване да попаднат в ръцете на частни застрахователи. По същество това е модел, който работи в много малко страни по света, например в САЩ и е толкова комерсиален и скъп, че разходите там стигнаха до около 9 000 $ на глава от населението за една година, което е над два пъти повече от страни като Германия, Франция, Австрия, Канада, Обединеното кралство, Швейцария и други. Ето защо съм скептичен към успеха на това начинание – от него ще спечелят само застрахователите, а това ме кара да мисля, че сме свидетели на корпоративно-политически лобизъм прикрит зад уж добри бюджетни намерения. А ползите от придърпването и управлението на финансов ресурс в размер на 8–10 млрд. лв. годишно въобще няма да коментирам, това може да съобрази и всеки случайно попитан на улицата.“
Според г-н Семерджиев, вместо очаквания от обществото коренно нов модел на здравеопазване, „получихме оферта за смяна на модела на финансиране от здравноосигурителен към застрахователен“, т.е. и двата предложени модели целят едно – да вкарат застраховането в играта и добавя, че този модел работи в много малко страни в света. За да не бъде голословен, д-р Семерджиев привежда данни на Евростат за общите разходи за здравеопазване в България през 2016 г. – 7.746 млрд. лв. (3.715 млрд. лв. от тях са частни разходи, а 4.031 млрд. лв. са публични), „което означава, че общо разходите за здравеопазване на един човек за една година у нас са в размер на 656 $ или над 13 пъти по-малко отколкото в САЩ.“ Г-н Семерджиев посочва, че горната статистика е една от причините да бъде скептично настроен по отношение успеха на предлаганото.
„При застрахователните модели, които работят на принципа на калкулация и управление на риска, застрахователната премия се определя от здравния статус на застрахования и ако НЗОК бъде пререгистрирана като застрахователна компания, както декларира Ананиев, един ден тя ще предяви основателна претенция да прави самостоятелни актюерски разчети въз основа на които да определя застрахователните премии. Това ще направят и другите застрахователи и бъдете уверени, че ще го постигнат, защото това е легитимната същност на застраховането.“
Той характеризира като „наивно“ мнението на министър Ананиев за значително по-малко доплащане от сегашното след като се увеличи здравната осигуровка, защото това ще удари сивия сектор в здравеопазването.
„Сивият и черният сектори са криминални и не се удрят като им даваме повече пари, а с повече законност и ефективни наказания за нарушителите.“
По думите на д-р Илко Семерджиев сумата, която се дава „под масата“ по данни на Евростат е 3.715 млрд. лв. за 2016 г., като частни разходи за здравеопазване, докато обявените от министър Ананиев е обявил, че половината от тях т.е. около 1.857 млрд. лв. са нерегламентирани и надеждата за покритието им с 12 лв. задължителна застраховка, ( около 864 млн. лв.) е твърде пресилена.
„Така за 7 млн. човека сумата става 8.750 млрд. лв. годишно, което казано от бюджетар ми се струва не просто непрофесионално, а силно манипулативно“, категоричен е д-р Илко Семерджиев.
––––––––––––––––––
Д-р Илко Семерджиев е учредител на БЛС през 1989 г. и три мандата член на УС, два от които е зам.-председател. Бил е директор на столична поликлиника и столична болница, през 1999 г. създава НЗОК и e неин първи директор. Бил е заместник-министър на здравеопазването в три правителства и министър на здравеопазването в правителството на ОДС от 1999 до 2001 г. След политическия си мандат е учредител и в продължение на 10 години е ръководител на доброволен фонд за здравно осигуряване „ДОМ-Здраве“ АД. През 2017 г. става служебен заместник министър-председател по социалните въпроси и министър на здравеопазването. Учредител и почетен председател е на Международен институт по здравеопазване и здравно осигуряване.
Интересна математика!? При 12 лв на месец за 12 месеца сумата е 144 лв за 7 милиона души вноските са 1 008 000 000 лв/година! Така говорят цифрите и министрите бивши и настоящи да помислят още малко за да стигнат до правилно решение! Успех!