62 % секцио в частните и 40 % в държавните и общински болници
Снимка: LexMedica News
Относителният дял на цезаровите сечения е частните болници е 62% от всички раждания, а в тези с държавно и общинско участие – 40%. Такава е официалната статистика Националния център по обществено здраве и анализи, базирана на отчетите от лечебните заведения за болнична помощ за 2017 г. и цитирана от министъра на здравеопазването Кирил Ананиев в парламента.
Във връзка с усложненията с неприятен изход, които настъпиха в последните няколко месеца с родилки, по време на родоразрешение с цезарово сечение и въпросите, които те предизвика сред гражданите и специалистите министерството на здравеопазването изнесе в парламента следните данни:
- Относно въпроса за относителния дял на цезаровите сечения – през последните 11 години, като процент от всички раждания в България, с малки вариации през годините, цезаровите сечения нарастват от 28,4% през 2007 г. на 45,9% през 2017 г.
- Средно около 45% от тях се извършват в условия на спешност.
- В частните болници относителният дял на цезаровите сечения е 62% от всички раждания.
- В тези с държавно и общинско участие – 40%.
- В международен аспект, по данни на Световната здравна организация от 2014 г., цезаровите сечения в България са 391,4 ‰ (на 1000 живородени), а в ЕС – 272,9 ‰.
И въпреки че според СЗО оптималният процент на оперативно родоразрешение на е 10 – 15 %, специалистите не виждат нищо обезпокоително нарастването на броя на цезаровото. Според тях нарастването на честотата на цезаровото сечение е световна тенденция, обусловена от усъвършенстването на техниката на операцията, надеждността на прилаганите анестезии и поради предимствата, които носи – планирано раждане; кратка продължителност; атравматичност по отношение на плода; профилактика на десцензусите и проблемите с незадръжка на урина в последствие и не на последно място – безболезнено раждане.
„Не е притеснително, случва се навсякъде по света“, казва проф. Асен Николов, национален консултант по акушерство и гинекология и допълва: „Не е без значение и фактът, че съвременната жена иска безболезнено, без продължително изтощение и травми на перитонеума раждане, бързо и много често планирано, което предполага прилагането на цезарово сечение.“