Уранът във водата на Хасково не крие непосредствен и съществен здравен риск за населението
„Съгласно прилаганата методика от СЗО лимитът за естествения уран е определен на база ежедневна консумация на вода през целия живот на човека и следователно кратковременната употреба на вода и то с незначителни отклонения от приетата норма не крие непосредствен и съществен здравен риск за населението.“ Това заяви министър Кирил Ананиев по повод въпроса на народни представители за състоянието на питейните води в Хасково, нивото на уран в тях и мерките от страна на правителството.
Той поясни, че веднага след подаването на сигнал за повишени показатели на „естествен уран“ в представителна проба на питейната вода в Хасково на 13. 08.2018 г., е проведена работна среща със зам.-управителя на на ВиК Хасково, на която е взето решение незабавно да се изследват проби вода от всичките работещи кладенци поотделно, както и от събирателната шахта и контролното изследване да се извърши в Регионалната лаборатория на Изпълнителната агенция по околна среда (ИАОС) – Хасково.
Последвали са няколко повторни проби от четирите основни кладенци, снабдяващи гр. Харманли и селата Остър Камък, Надежден и Бисер, са показали стойности, по-високи от допустимите в три от тях.
Това наложило РЗИ-Хасково да връчи предписание на ВиК – Хасково за ограничаване ползването на вода за пиене и приготвяне на храна, както и предписание за предприемане приоритетно в най-кратки срокове действия за отстраняване на несъответствието и осигуряване на питейна вода на населението, отговаряща на Наредба № 9 за качеството на водата, предназначена за питейно-битови цели. В същия ден са връчени писма на кмета на Община Харманли, както и на кметовете на селата Бисер, Надежден и Остър камък за уведомяване на населението. Писма за възникналия проблем и наложените ограничения са изпратени и до областния управител на област Хасково и Областна дирекция по безопасност на храните – Хасково. Информация за констатираното отклонение и наложените ограничения в ползването на водата е публикувана и на интернет страницата на РЗИ Хасково.
Било взето решение за редовен контрол на питейните води, който, на 22. 08. 2018г. показал, че урана не надвишава допустимото ниво и е в границите на 0,018 – 0,025 мг/л.
Последвалите проби на 27. 08. 2018 г. и на 04. 09. 2018 г. показали, че в пунктовете в гр. Харманли отново се наблюдава съвсем леко надвишаване на нормата за естествен уран – 0,032мг/л., в другите две проби концентрациите са на границата на нормата (0,030мг/л), а в една е под нормата (0,025мг/л).
Министър Ананиев обясни, че писмото, получено в МЗ от от Министерство на околната среда и водите от 28.08.2018г. става ясно, че за сега не може да бъде направено заключение за причините за повишените нива на уран в някои от кладенците на водоснабдителната група и ще са необходими конкретни проучвания за установяването им.
Според министър Ананиев, във връзка с препоръките на СЗО по отношение качеството на питейната вода, в Република България от 2011 г. е въведена по-консервативна норма за показател „естествен уран“ (до 2011 г. за показателя „естествен уран“ допустимата норма бе 0,06 mg/l, т.е. два пъти по-висока от сегашната).
„Искам да Ви уверя, че и занапред Министерство на здравеопазването и неговите регионални структури стриктно ще изпълняват нормативно определените им задължения по отношение контрола върху качеството на питейните води и ще предприемат своевременни мерки с цел недопускане възникване на риск за здравето на населението“, завърши министър Ананиев.