Ще има ли България собствена програма за белодробни трансплантации
Въпросът за липсата, на договор за лечение на наши пациенти, нуждаещи се от белодробна трансплантация, в клиники в чужбина е все още отворен. Протестите и многобройните дискусии по темата не доведоха до практически резултат, поне за сега. Неотдавнашната оставка на д-р Марияна Симеонова от поста директор на Изпълнителна агенция по трансплантациите (ИАТ) и изявлението ѝ: „Нямам обяснение защо през 2017 г. МЗ поиска от агенцията да търсим и други клиники, в които да се извършват белодробни трансплантации, след като Виена беше доказана като успешна клиника, която работеше на най-ниски цени“ , поражда съмнението, че нещата в агенцията не са точно такива, каквито трябва да бъдат, или поне външно изглежда така. Дали от клиниката не са пожелали да подновят договора, поради нередовни плащания от наша страна, дали са търсени по-изгодни икономически условия, дали са се намесили нечии други интерес – за това само можем да гадаем.
Но ето че вчера, по време на парламентарния контрол, от Министерството на здравеопазването се прокрадна лъчът на надеждата. Министър Ананиев увери, че се работи по проблема (по-рано бяха направени изявления, че се търсят контакти, включително и нашите посланици в съответните страни) и решаването му е въпрос на време, но въпреки това не пропуснаха да отбележат, че отговорността е изцяло на ИАТ, тя е тази, на която законът е дал правомощието да координира международното сътрудничество в областта на трансплантации (съгласно чл. 11, ал. 4 от Закона за трансплантация на органи, тъкани и клетки), което като че хвърля сянката на съмнението върху надеждите ни.
Според министър Ананиев, по предоставена информация от ИАТ по въпроса, тече процедура по подписване на двустранно споразумение за сътрудничество с Университетска клиника в гр. Есен, Германия – член на Фондация „Евротрансплант“. „Двустранното споразумение за сътрудничество е на база Споразумение между ИАТ и „Евротрансплант“ за обмен на органи за трансплантация, подписано в края на 2013 г. и действащо понастоящем“.
Нещо повече – стана ясно, че в съответствие с постановения в „Евротрансплант“ ред за подписване на двустранни споразумения за сътрудничество, от българска страна е определено лечебно заведение за болнична помощ за участие в споразумението – УМБАЛ „Света Екатерина“ ЕАД, гр. София, която съгласно Разрешението за осъществяване на лечебна дейност има вписана дейност по присаждане на бял дроб. (По-рано се появиха информации, че и УМБАЛ „Лозенец“ също е изразила желание да извършва трансплантации у нас.)
От страна на ИАТ и УМБАЛ “Света Екатерина“ София, са били предоставени всички документи, необходими за двустранното споразумение между трансплантационен център от Евротрансплант и ИАТ/УМБАЛ „Света Екатерина“, вкл. план-проект за обучение на български специалисти.
Както знаем нашата страна не е член на Евротрансплант, няма и собствена програма за белодробни трансплантации. Последната изисква време и то не малко – поне 3-4 години, според д-р Валтер Клепетко, ръководител на Клиниката по белодробни хирургия в университетската болница във Виена. За да бъде реализирана собствена програма за трансплантации се налага, на първо място, наличието на достатъчно донори, защото без тях всичко губи смисъл и разбира се, добре подбрани пациенти за трансплантиране и лекари, които ще съумеят да го направят.
За всички е ясно, че създаването на българска програма за трансплантации е най-добро решение.
Да припомним, че първата и единствена, за съжаление неуспешна трансплантация на бял дроб у нас, е направена през 2002 г. През следващата – 2003 г., е направен опит за присаждане едновременно на сърце и бял дроб, също неуспешни. Последвалата през следващата – 2003 г., е направен опит за присаждане едновременно на сърце и бял дроб, също неуспешни.
Междувременно стана ясно, че ИАТ е отправила запитвания до Университетската клиника в гр. Есен за предоставяне на оферти на наши пациенти за белодробни трансплантации преди окончателното подписване на споразумението с болницата. Отговорът е, че не биха могли да предоставят оферти преди финализиране на процедурата по подписването на споразумението. Представено е и уверение, че са предприети всички необходими стъпки за съгласуването му.
Не ни остава нищо друго, освен да се надяваме, че договорът ще бъде приключен и ще бъде създадена българска програма за трансплантации, за да не бъдем зависими от други клиники и страни.
1 Отговор
[…] Ще има ли България собствена програма за белодробни тр… […]