Всяка държава членка на ЕС със свои стандарти по Акушерство и гинекология
„Не съществуват утвърдени в практиката стандарти в родилната помощ на ниво Европейски съюз. Всяка държава-членка на ЕС има собствена практика в областта на медицинската специалност Акушерство и гинекология.“ Това отговори министър Ананиев на питането на народния представител Георги Михайлов за състоянието на родилната помощ у нас, по време на днешния парламентарен контрол.
„Важно е да отбележа, че медицинският стандарт по акушерство и гинекология, който предстои да бъде обнародван с наредба на министъра на здравеопазването, принципно не регламентира медицинското поведение при отделните заболявания. Той определя изискванията към персонала, медицинското оборудване и апаратура, обема и обхвата на медицинската дейност, както и здравните изисквания към акушеро-гинекологичните структури. Следователно медицинският стандарт регламентира административната рамка на минималните изисквания, на които трябва да отговарят лечебните заведения и структурите по специалността, но не и професионалното поведение на медицинския персонал.“
„Всеки правоспособен лекар прилага своите знания и умения в практиката, като за последствията той отговаря персонално. В помощ на лекарската практика са Правилата за добра медицинска практика – общи и по специалности, които са предмет на разработка и въвеждане от Българския лекарски съюз и дружествата по отделните медицински специалности.“
Относно въпроса за относителния дял на цезаровите сечения – през последните 11 години, като процент от всички раждания в България, с малки вариации през годините, цезаровите сечения нарастват от 28,4% през 2007 г. на 45,9% през 2017 г. Средно около 45% от тях се извършват в условия на спешност.
В международен аспект, по данни на Световната здравна организация от 2014 г., цезаровите сечения в България са 391,4 ‰ (на 1000 живородени), а в ЕС – 272,9 ‰.
Съществена разлика у нас се наблюдава в отчетените случаи на родоразрешение чрез цезарово сечение и в зависимост от собствеността на лечебното заведение. По информация от Националния център по обществено здраве и анализи, базирана на отчетите от лечебните заведения за болнична помощ за 2017 г., в частните болници относителният дял на цезаровите сечения е 62% от всички раждания, а в тези с държавно и общинско участие – 40%.