Мими Виткова: Застраховането не е бюджет и никой застраховател няма да влезе в подобна схема без предварителен разчет
„
Снимка: стопкадър бТВ
„Двата предложени варианта са взаимно изключващи се.“ Това заяви по бТВ г-жа Мими Виткова – бивш здравен министър и председател на Асоциацията на лицензираните дружества за доброволно здравно осигуряване и се аргументира по следния начин:
„Защото вариантът за пълна демонополизация на Касата казва, че се запазва същата здравна вноска от 8 %. Т.е. той признава, че парите са достатъчни, но се управляват лошо, поради което трябва пуснем да ги управляват други – застрахователите. Вторият вариант казва, че парите са недостатъчни, което, по техни изчисления, макар и не много точни, трябва да се налеят някакви си около 900 млн. лв. в системата, затова ние търсим истината.“
Според г-жа Виткова и двата предложени варианта не внасят яснота за проблемите в здравната система.
„Двата предложени варианта не ни казват какъв е проблемът в здравната система – дали е само в приходната част или има и други, които ние подценяваме и не им обръщаме внимание.“
„Стигат ли парите или не стигат, или се управляват само лошо. Трябва да седнем и да остойностим всичко онова, което се предлага в здравната система. Не може клинични пътеки, никой да не им знае каква е реалната им цена. Защото никой не е седнал да ги остойности. в НЗОК няма т.н. специалисти актюери, които да оценяват риска и да оценяват тези цени.“
По думите на г-жа Виткова и двата варианта са по-неблагоприятни за обществото и по-приемливи за болниците, защото им запазва правото за свободно ценообразуване и разясни, че и в двата случая ще се наложат сериозни плащания от страна на пациента, тогава, когато му се наложи.
„При първия вариант демонополизацията пак лечебното заведение свободно ценообразува и пациентът вече решава дали ще си направи някакво доброволно застраховане до някаква сума или ще плаща кеш, ако му поискат. При втори вариант се избира някаква гранична линия от 700 лв., където касата плаща 585 лв., (85 % от 700 лв.), 15 % – 105 лв. плаща пациентът. До цената на клиничните пътеки, които са над 700 лв. плаща застрахователят срещу въпросните 12 лв. Но оттук нагоре има още една цена на лечебното заведени, където пациентът избира дали ще плаща доброволно или ще плаща от джоба си.“
„Липсва всякаква ясното какво ще покрием в рамките на тези 12 лв. Ще покрием ли избора на екип, ще покрием ли медицинските изделия, които са доста съществени не бих казала детайли, а съществени неясноти“, категорична бе тя.
Мими Виткова се опита да разясни и основните неясноти и рисковете, които съществуват за застрахователите.
„Без диалог и обсъждане, който и от двата модела да се наложи, ползата ще бъде никаква, за застрахователите и двата варианта носят съществени рискове. Няма застраховател, който да влезе в такава схема без предварителни разчети. Застраховането не е бюджет. То е една сложна математика“.
„Системата е сбъркана и в структурата, и в организацията и в управлението, каза още експертът. По думите ѝ здравеопазването ни се оказва в диспропорции – цели региони на страната ни са без лекари и без болнична помощ. Тези проблеми не може да бъдат решени, като се увеличават парите за здравни вноски“, отбеляза Мими Виткова.
1 Отговор
[…] лекарски съюз. Коментарът му е отговор на някои изказвания в медиите, че и двата медела са добри единствено за […]