Ст. Хасърджиев: Най-накрая в България се призна, че парите, които заделяме единствено и само в Здравната каса, са крайно недостатъчни
Трябва да бъде постигнат експертен и обществен консенсус накъде да върви здравната система. Доплащане в момента има и всички знаем, че то е огромно – 50%. Всичко, което се предложи и което би довело до намаляване на този процент от 50 на 20%, на 15, колкото е в Европа, бихме го подкрепили. Тази позиция изрази д-р Станимир Хасърджиев от Националната пациентска организация по БНР. Той коментира вариантите на нови здравноосигурителни модели, които здравният министър представя днес в НДК:
„Най-накрая в България се призна, че парите, които заделяме, публичните средства, които събираме в момента, единствено и само в Здравната каса, са крайно недостатъчни. По изчисления на Световната банка и на Европейската комисия, 50 процента от средствата в момента идват от джоба на човека, когато той се разболее, не когато е здрав да се събират във фондове, а когато се разболеем, се налага да си продаваме имоти, коли и така нататък, за да можем да си плащаме в болниците това, което се налага“.
„За да се намали това доплащане от джоба на хората, тоест да се забранят всякакви форми на изнудване – дайте за избор на екип, дайте еди-какво си, трябва да се намери начин тези средства пак от хората да се събират, но от всички хора, а не от онкоболните, когато станат онкоболни, не от болните деца, когато се родят с увреждане. Това е смисълът на солидарния модел – да се събират средства в различни здравноосигурителни, застрахователни, както и да ги наричаме фондове, с цел, когато човек се разболее, той да има финансова протекция, тоест тези фондове тогава да вадят пари, а не човек да си продава имота“, допълни Хасърджиев.
Двете мнения чуйте в звуковия файл.