Н. Тотев: Посоката е здравноосигурителният модел става здравно-застрахователен
„Посоката е да се промени здравноосигурителният модел в частта му въвеждане на допълнително здравно застраховане – здравноосигурителният модел става здравно-застрахователен,“ подчерта председателят на Сдружението на общинските болници Неделчо Тотев пред БНР.
„Защото ще стане така, че от шестте милиона, милион и не знам колко са неосигурени в момента – тези същите пак няма да внасят и двата процента здравна застраховка. Други пък, когато имат нужда, плащат за пет години назад и изведнъж стават по-равни от всички нас, които плащаме по 20 и кусур години здравни осигуровки и ако така продължат нещата, то няма да се стигне до ефекта, който се преследва с този модел“.
В рамките на предварителни дискусии с лекарското съсловие е била дебатирана и собствеността на държавните и общинските болници, съобщи д-р Тотев:
„Подхвърли се въпросът те да излязат от Търговския закон, тоест да се върне статутът им отпреди реформата. Заговори се отново за обединение между общински и областни болници, на което ние отреагирахме, защото горчивият пример го имаме“.
Преди няколко дни, в свое интервю, д-р Тотев се обяви за отпадането на медицинските стандарти, виждайки в тях спирачка в развитието и работата не само на държавните и общински болници, но и на частните. И едните, и другите са за премахването им, защото, според д-р Тотев, те единствено пречат на работата.
„Стандартите сега буквално ни връзват ръцете и ни карат да оскъпяваме продукта, който произвеждаме – лечението. Например сега ни задължават да поддържаме двойка лекари по една и съща специалност, които не можем да натоварваме максимално с работа, но им се плащат заплати и осигуровки. Пределно ясно е, че една общинска болница няма пациентооборота на една университетска или многопрофилна в голям областен град. Изискват още апаратура, каквато рядко се използва, квадратура на помещения, която е напълно излишна. Така ние сме принудени да ги изпълняваме само и само да можем да работим, но те ни вкарват в ненужни разходи“.
Д-р Тотев коментира още, че на фона на недостигащите лекари дори в големите градове, изискването за брой специалисти в малките болници е нереално и нелогично: „Освен това ясно е, че в страната има остър дефицит от общи хирурзи, неонатолози, кардиолози, ендокринолози, нефролози, рентгенолози, вътрешни болести. Дори големите болници в големия град трудно могат да намерят такива лекари, какво остава за нас от общинските. Всички тези изисквания откъснаха лечебните заведения от дейността, като ги превърнаха в едни търговски заведения, които само трябва да привлекат пари, за да си покрият нуждите”,
„Тези стандарти са количествени и не помагат на работата ни. Нещо повече, често пъти, дори в повечето случаи те пречат”, каза още д-р Тотев.