Лекари и адвокати ръка за ръка в бизнеса с пострадали при катастрофи
„Лекари продават информация за ранени пациенти срещу сто лева. Срещу тази сума лекарят лобира пред ранения в катастрофа за определен юрист, който в последствие да води делото за обезщетение срещу застрахователната компания на виновния в ППТ-то шофьор. Тъй като адвокатските кантори вземат от 20 до 40 % от обезщетението, което може да достигне до 200 – 250 хил. лв., ако пациентът почине и 15 – 20 000 за средна телесна повреда. В схемата участват шофьори на линейки, и следователи, служители в „Съдебна медицина“, писа в-к „Телеграф“ преди седмица.
По повод на това публикуваме интервю с Владимир Тодоров, председател на УС на асоциацията на пострадалите в катастрофи.
– Г-н Тодоров, свързахме се с пациенти от „Пирогов“, пред които лекари и полицаи са лобирали за определен адвокат, запознат ли сте с подобни други случаи?
– За съжаление знам, че за „Пирогов“ това е практика. Убеден съм, че проблемът не е само там, но най-много хора са се оплакали оттам. Знам и за адвокати, които са ходили на погребения, при роднини на загинали, за да ги карат да подпишат там договори и пълномощни, чували сме за такива, които се познават със служители в моргата. Част от адвокатите, влизащи при пациентите, директно заплашват пострадалите. казват им, че лекарите в тази болница са техни хора и трябва да подпишат с определен адвокат, в противен случай няма да получат адекватно лечение, което си е чисто изнудване.
– За какво трябва да внимават пострадалите в катастрофи, за да не ги излъжат?
– Адвокатите често си служат с откровени лъжи, подвеждайки хората, че трябва незабавно да се обвържат с тях и да подпишат, в противен случай ще изпуснат сроковете за получаване на обезщетение. Казват, че става дума за определени дни и часове. Това категорично не е вярно.
– За какви други уловки трябва да внимават?
– Един от проблемите е, ча ако пациентът е упълномощил един адвокат, в последствие е много трудно да се откаже от него. Виждали сме случаи, в които в договорите има т.н. арбитражна клауза, т.е. частен арбитражен съд преценява отказът дали е основателен или не. Този арбитражен съд е на близък на адвоката човек и разбирате какво ще прецени, а българският съд не е компетентен да разглежда този казус. Често арбитърът се оказва сестра или съсед на адвоката. Освен това има случаи, в които обезщетенията са получавани по сметка на адвоката и това също създава предпоставка за злоупотреби.
– Какви са неустойките, ако пострадалият иска да развали договора?
– Клаузата с неустойките е също един от капаните. Дори пострадалият да иска да развали договора в начален етап, когато адвокатът все още не е свършил никаква работа, то има солени неустойки от порядъка на 5 000 лв. Съветваме хората да не прибързват с избора на адвокат, да знаят, че сроковете пред застрахователите са 5-годишни, да четат внимателно всички документи, които им се предоставят за подпис и да не се поддават на натиск от страна на лекари и длъжностни лица.
Източник: в-к „Телеграф“