А. Заимов: Вариантът, при който Касата не е основен играч е по-добър
„Вторият вариант, при който касата вече не е основен играч, а ще има още частни здравни осигурители и хората ще изберат къде да се осигуряват, обаче е по-добър.” Това казва в интервю за „24 часа” д-р Александър Заимов от УС на Българския лекарски съюз във връзка с предложените два варианта на нов здравноосигурителен модел.
„Основното при двата варианта е, че трябва много добра предварителна подготовка. Вариантът със задължителната допълнителна застраховка от 12 лв. или 2% от дохода, заедно с 15% доплащане от пациента при лечение до 700 лв. е по-сложен. Министър Ананиев изрази подкрепата си към този модел. Идеята е, че така ще се случат по-леко нещата и няма да има трусове при преминаването към нов модел.
Според д-р Заимов демонополизацията на НЗОК е по-добрият модел и пример за това е Холандия.
„Там има 6 или 8 здравноосигурителни фонда, които се конкурират и контролират много добре разходите на средствата, които плащат за лечението на осигурените от тях хора. Министър Горанов, който е принципал на здравеопазването, също клони към този модел, без повишаване на здравната вноска, надявайки се, че подобреният контрол ще намали разходите. Идеята е да се види дали моделът ще работи по-добре от сегашния и едва след това да се повиши здравната вноска. Аз също подкрепям този модел, защото няма смесване на плащащи структури – каса, застрахователи. Най-важното нещо е да се създадат условия за реална конкуренция, т.е. за реален пазар на медицински услуги. Ако има конкуренция между осигурителните фондове, от една страна, и болниците, от друга, това ще доведе до две неща – понижаване на цените и повишаване на качеството. Фондовете, конкурирайки се помежду си, ще се стремят да привлекат повече хора, да създадат по-добри условия. Болниците пък, също конкурирайки се да сключат договор с фондовете, ще подобрят условията си и ще предложат по-прозрачна и качествена услуга”, коментира д-р Заимов, според когото здравната система може да се подобри и без увеличение на вноската, като се започне от подобряване на контрола в лекарствената политика.