Кои спортове удължават живота?
Ползата от физически упражнения за удължаване на живота е известна отдавна, но сега се разбра кои спортове допринасят най-много за това.
Проучване, проведено през 2017 г. в Англия, с участието на 80 000 души, показало, че тези, които играят тенис живеят по-дълго от онези, които тичат.
Резултатите от проучването се оказали доста интересни за група учение, които преди са се занимавали с изучаване на зависимостта между продължителността на живота и джогинга и според които умереното натоварване провлиява по-добре продължителността на живота в сравнение с лекото или тежкото.
Авторите на новото проучване, чиито резултати са публикувани в списание Mayo Clinic Proceedings, решили да разширят изследването си и да проследят как различните видове спорт влияят върху продължителността на живота.
Като начало те се обърнали отново към базата данни, които използвали проучвайки тичащите за здраве. В нея се съдържала информация за датчани, които са отговорили на анкета за начина си на живот, честотата и вида на спортовете, които упражнявали за здраве.
Първото, което станало ясно било, че непрактикуващите никакъв спорт живеят най-малко. Но най-поразителни резултати дали за връзката между продължителността на живота и различните видове спорт.
Най-разпространеният спорт сред датчаните е колоезденето. Оказало се, че колоездачите живеят 3,7 години по-дълго от тези, които предпочитали да си седят у дома. Тичащите – 3, 2 г. повече; играещите футбол – 5 г. по-дълго; бадмингтон – 6, 2 г. по-дълго; играещите тенис – 9,7 г. по-дълго.
На резултатите не влияели фактори като образование, социално-икономически статус, възраст на спортуващите. Но авторите допускат, че играещите тенис са с по-високи материални възможности и разполагат с повече време и средства.
Авторите на проучването нямат все още обяснение защо е така, но допускат, че то е свързано със социалната подкрепа.
„Ние знаем, че социалната подкрепа намалява стреса. По такъв начин взаимодействието с други хора по време на игри, които изискват партньор, вероятно оказват уникално психологично и физиологично въздействие“, коментира доктор Джеймс О’Киф (James O’Keefe).
Интересни данни и даващи повод за още въпроси и изследвания….Моят син тренира тенис от 2 години и определено го предпочита пред футбола в детската градина. Аз на свой ред съм играла малко тенис с университета и също ми харесва като спорт, но се занимавах по-интензивно с аеробика и то степ аеробика. Мисля че един от най-важните критерии при оформяне на резултати и изводи трябва да е височината на индивида. Също така, на второ място – личното чувство на удовлетвореност и желание за продължително спортуване…Жалко исках и ролери и кънки на лед, но не стана