Ако личният ви лекар говори гръцки, румънски, български или полски, той се е изучил с парите на данъкоплатците в родината и е заминал за Германия, за да обогати тукашното здравеопазване
„Ако личният ви лекар говори гръцки, румънски, български или полски, случаят е такъв: той се е изучил за лекар с част от парите на данъкоплатците в своята родина, след което е заминал за Германия, за да обогати тукашното здравеопазване. В същото време обаче липсва обратното движение – почти няма германски лекари, които да са заминали например да практикуват професията си в Румъния,“ пише Маркус Бауер от „Дойчландфунк“, цитиран от dw.com.
„Германия утолява глада си за медицински персонал с попълнения от Източна Европа“ , пише авторът, а това е фатално за пациентите в България, Румъния и сие. И не само – „Във финансово отношение Гърция постепенно се стабилизира. Редом с тази добра вест обаче от страната идват и по-малко радостни новини. Например следната: че през последните години много гръцки лекари са напуснали родината си и днес работят в Западна Европа – най-вече в Германия. Това е и една от причините за влошаването на здравеопазването в Гърция. Всъщност този проблем съвсем не е само гръцки – той е до болка познат в почти всички страни от бившия Източен блок“, продължава авторът.
„Не е нужно да търсим дълго, за да открием фаталните последици за страните, от които бягат тези кадри“, пише по-нататък авторът и посочва, че потърпевши са не само пациентите – това изтичане на мозъци от периферията към центъра на Европа създава диспропорции, които постепенно се превръщат в заплаха за целия европейски проект.
Бауер подчертава, че докато Германия (не от вчера) се чувства уютно в центъра на Европа, утолявайки собствения си глад за лекари с попълнения от Източна Европа (или с други думи: докато Германия по-най-добрия начин се възползва от икономическите ефекти на европейското единение и от членството си в еврозоната), в страните по периферията се множат структурните проблеми. При това „брейн-дрейнът“ засмуква далеч не само лекари, пише авторът и посочва, че милиони източноевропейци – украинци, румънци, българи, молдовци, хора от Балканите – са напуснали страните си след промените от преди почти 30 години. И всички тези хора тръгват с една цел: да си осигурят по-добро бъдеще на Запад.