Полип на шийката на матката (цервикален полип)
Полипите на маточната шийка, известни още като „цервикални“ полипи, са обикновено доброкачествени образувания, произхождащи епитела на маточната шийка. Обикновено са разположени в долната част на шийката, до нейния външен отвор, но е възможно да се намират и вътре в канала на шийката (цервикален канал). Според мястото си се делят на ектоцервикални (външни; по-чести при жени в постменопауза) и ендоцервикални (вътрешни, по-чести, при по-млади жени) полипи. Могат да бъдат единични или множествени (рядко повече от два-три), прораснали на дълго, тънко краче (педикул) и по-рядко захванати на широка основа към стената на цервикалния канал. На външен вид са бледорозови или ливидни, меки, подвижни, лесно раними и кървящи при допир. Полипите на маточната шийка не бива да се бъркат с полипите на ендометриума (полипи на матката).
Снимка: Pixabay
По данни на Харвардския университет, полипите се срещат най-често във възрастта между 40 – 50 години при раждали жени. Много рядко се развиват преди появата на менструацията; и са чести по време на бременност, което навежда на мисълта за хормонална зависимост на произхода им.
Обикновено са доброкачествени образувания и много рядко търпят злокачествено развитие.
Симпромите, с които се проявяват са:
- кървене след полов акт с различна интензивност и цвят – от бледорозов, с цвят на вода, в която е мито месо, до ясна или тъмна съсирена кръв;
- кървене след влагалищни промивки;
- неправилно кървене след менопаузата;
- безсимптомно протичане – дълго време остават безсимптомни и много често се откриват случайно при гинекологични прегледи.
Причините за възникването им не е напълно изяснена, но се смята, че значение имат:
- повишени нива на естрогените, които са най-високи по време на репродуктивните години, по време на бременност и в
- ксеноестрогени (химични вещества, хормони, съдържащи се в меса, млечни продукти, пластмасови опаковки и др.);
- възпалителни заболявания на маточната шийка – бактериални инфекции, гъбички, HPV;
- травматични въздействия върху шийката (аборти –спонтанни или предизвикани).
Диагнозата не представлява трудност – един внимателен гинекологичен преглед.
Снимка: Pixabay
Лечението на полипите е хирургично и би могло да се проведе амбулаторно. Може да се извърши по всяко време, но най-добре веднага след мензис. Прави се екстирпация на полипа, с котеризация на залавното място на педикупа при нужда. Манипулацията обикновено е краткотрайна, безболезнена и може да се извърши и без наркоза, според желанието на пациентката. Би могло да се приложи и лечение с течен азот.
Макар че цервикалните полипи много рядко търпят малигнена дегенерация, хистологичното изследване е наложително.
Д-р Панайотка Панайотова
2 Отговори
[…] Полипите на ендометриума, известни още като полипи на матката, са разрастване на ендометриума (вътрешният слой на матката, който тапицира маточната кухина). Обикновено са доброкачествени образувания и много рядко се израждат в рак – в около 3 –4 % от случаите. Маточните полипи не бива да се бъркат с миома на матката – миомите произхождат от миометриума (мускулестия слой на матката), а също и с полипите на цервикалния канал. […]
[…] Полип на шийката на матката (цервикален полип) […]