Икономистът: 2019 ще премине под знака за спорове и обсъждания на здравното осигуряване
Снимка: архив
„Цялата 2019 г. ще премине в сериозни препирни, за да стартираме през 2020 нов модел“, заяви икономистът Кольо Парамов по БНР по повод започналите обсъждания на предложените модели за промяна на здравното осигуряване у нас.
Според него цялата реформата няма да се осъществи скоро, защото споровете „за’ и „против“ предлаганите модели започнаха и ще продължат и вероятно цялата 2019 г. ще премине под знака на спорове и обсъждания. „За да стартира през през 2020 нов модел“.
Икономистът смята, това ще един дълъг, болезнен нелишен от съпротива процес, тъй като нито обществото, нито застрахователите все още не са осъзнали каква е същността на предлаганото, какво се изисква от тяй и колко ще им струва:
„Моделите, които се предлагат сега, ще предизвикат вероятно голямо напрежение, тъй като ще има доста несъгласни с тях. Застрахователите няма да могат да прозрат в самото начало желанието за осигуряване на толкова много пари, които ще плащат разликата за лечението над 700 лв от всяка медицинска услуга, която е застрахована.“
Анализирайки състоянието на сегашното здравеопазване у нас, г-н Парамов посочва като грешка следното:
„Ние сгрешихме с реформата в здравеопазването, като допуснахме най-голямата грешка, че направихме всички болници търговски дружества“, коментира г-н Парамов – „Оттам стартира и лошата разменна монета за определяне на цените на услугите.“
От думите му става ясно, че сега действащият у нас модел на здравно осигуряване не е твърде популярен (съществува единствено у нас и в Англия) и е скъп модел, още повече, че България го е приложила в момента, в който е най-слаба и финансово нестабилна.
Дали тези пари днес без увеличаване на здравната вноска, да останат в НЗОК или да отидат в застрахователните компании?
„Ако това се получи, ще има прехвърляне на средства към застрахователните дружества и тогава няма да е ясно как те да се върнат обратно към здравните заведения и какви цени ще бъдат приложени към застрахователните дружества в обратен план. Рамката е предложена така половинчато и не може да се разбере за какво се спори и какво се предлага.“
„Не можем да издържим при поддръжката на ниско ниво на обслужване в 28 окръжни болници, които трябваше да бъдат еталон за обслужване в здравно заведение. Влязоха на пазара впоследствие сериозни медицински заведения в София, които прилагат световни стандарти като мисъл и практика и сега има обезценяване на останалите по места. З0-годишната промяна в обезценяването на качество на обслужване, на технологии и т.н. ни кара да се замислим какво здравеопазване правим – напълно централизирано или не? Цялата здравна система сега е преекспониране на пари и тя довежда до ситуацията в момента.“
Според него сега нямаме друг избор – държавите с пазарна икономика не правят разлика между пациентите, както при нас започва да се чува като вариант. Все още мислим, че част от хората, които имат пари, могат да имат по-добро здравеопазване. Трябва да мислим как ще се отнесем към другите, как ще се подържат тези 28 огромни медицински центрове в бившите окръзи, как ще се поддържа нивото на българския лекар, необходим по места, за да отговори на нуждите на хората.
„Налице в здравеопазването в момента в България е противоречието – търговско дружество, огромна сума в НЗОК за управление, движение на паричен ресурс и крайно нисък коефициент на удовлетворение у пациентите.““