Д-р Галинка Павлова: Притеснена съм, че не се прави цялостна реформа, а само набиране на публичен ресурс
Снимка: личен архив
Д-р Галинка Павлова, е завършила МУ – Варна през 1985 г. През 1995 г. придобива специалност по УНГ, а по-късно и магистратура по Стопанско управление (квалификация “Здравен мениджмънт”) в Университет “Проф. д-р Асен Златаров”, гр. Бургас; Магистър по Управление на международни бизнес проекти – ВСУ ”Черноризец Храбър” 2007 г.; Магистър по Психология – ВСУ ”Черноризец Храбър” 2009 г. Понастоящем е управител на ДКЦ – 5 във Варна, с повече от 20-годишен опит. Тя е асистент в катедра “ Здравна политика и мениджмънт“ към ФОЗ в МУ София. Била заместник-председател на Български лекарски съюз в периода 2015 – 2018 година.
Въпреки заетостта си, д-р Павлова прие да отговори на въпросите на LexMedica News, за което ѝ благодарим.
– Д-р Павлова, макар че не всичко е „сложено на масата“, вече вървят коментари и обсъждания във връзка с т.н. модел или модели „Ананиев“. От едно скорошно Ваше интервю се разбра, че вариантът с комбинация между настоящата осигуровка и допълнително задължително застраховане Ви допада повече. Бихте ли добавила още нещо към това?
– Определено допълнителното здравно застраховане е добър вариант, но се обезсмисля, в случай на солидарно ползване от нуждаещите се пациенти. Възниква въпросът, защо и на кого е необходима тази форма на увеличаване на финансовата тежест? За пациентите ще е по-добре допълнителните суми да влизат отново в НЗОК.
– Защо мислите така?
– Защото, ако са при застрахователите, не малка част от средствата ще се заделят за администриране. И сега сме свидетели на твърде високите възнаграждения на мениджърите и работещите в сектора застрахователни компании. Много повече трябва да се работи за стимулиране на доброволното застраховане. За да се случи това, ни чака работа по остойностяване, промени в правилата за изписване на медикаментите, оптимизиране на пакетите медицинска помощ.
– Говори се, че освен двата модела, които вече се обсъждат, ще бъдат представени още два варианта. Имате ли информация за това?
– По неофициални данни (изказване на министър Горанов), предстои представяне на още два варианта. Говори се, че единият е свързан с демонополизацията на касата. Ще има увеличение на здравните вноски, но пациентът ще избира на коя финансова институция ще повери парите си. Ще се въведе и процентно доплащане, което, по избор на пациента, може да бъде кеш или чрез доброволно застраховане, което предполага лични партиди, унаследяване и прехвърляне и т.н. Правя тези коментари с уговорката, че все още сме в очакване на официализиране на предложенията.
– Вероятно имате съмнения и притеснения от това, което е известно до момента?
– Притеснена съм, че не се предлага цялостно реформиране на системата, а само по набирането на публичен ресурс. Няма отговор защо е изключена и не се увеличава тежестта на извънболничната помощ, как ще се повиши събираемостта на средствата, как ще се повиши ефективността на контрола, как ще се гарантира недопускане на фалит на касите…
– Какво мислите по предложението за премии на общопрактикуващите лекари?
– Въвежда се премия за общо практикуващите лекари, ако изпращат по-малко пациенти за консултация със специалист или за хоспитализация. Тази практика е много опасна и твърде чувствителна. И сега ОПЛ се явяват работодатели на специалистите от извънболничната помощ и са причина за лоши практики. Би следвало, да върнем правото на пациентите да избират при кой лекар ще се диспансеризират, кой лекар ще изпълнява профилактиката. Тези дейности са платени и не са в капитацията на ОПЛ. Къде е пречката да се изпълняват и от желаещите лекари от специализираната извънболнична помощ?
– А преструктурирането на общинските болници?
– Интересни са и предложенията за преструктурирането на общинските болници, повечето от които са пред фалит. За съжаление, няма яснота, средствата за тяхната издръжка от къде ще се осигурят?
Неизвестните и въпросите са много… Очакванията – също…
Панайотка Панайотова