“Отношение към сестринския персонал като към изпълнител“
Според съществуващата в страната наредба от медицинските сестри акушерките, работещи в детските ясли се изискват много и сериозни неща, които не отговарят на предлагането възнаграждения.Списъкът от задължения е дълъг и разностранен.
От тях се очаква да поемат пълна отговорност по отношение на ръководи и отговаря за цялостната работа в поверената ѝ група:
- приема децата и извършва ежедневен контрол на здравословното им състояние и информиране на родителите за това;
- провежда организирани занимания на децата в групата по писмени указания на педагога на яслата и с негово участие;
- наблюдава здравословното състояние на децата и оказва при необходимост първа помощ;
- прилага индивидуален подход към всяко дете и активни грижи за новопостъпилите деца през периода на адаптацията им;
- отговаря за храненето на децата, участва при изготвяне на дневното и седмичното меню за храненето;
- организира и провежда общозакалителни и специални закалителни процедури по назначение на лекар;
- прави масаж и гимнастика на кърмачетата;
- извършва антропометричните измервания на децата;
- следи за провеждането на имунизациите съгласно имунизационния календар;
- взема материали за микробиологичен анализ и следи за получаване на резултатите;
- следи за спазване на хигиенния режим в помещенията и контролира работата на детегледачката;
- контролира спазването на изискванията към факторите на средата.
- Казано накратко: медицинската сестра или акушерка в яслата е задължена и отговпрна за всичко от А до Я.
Какво получава в замяна на това обаче?
Заплащането за толкова много и сериозни дейности е нищожно и на фона на заплатите в страна, и на фона на тези в Европа. Според Петя Недкова, председател на Националния съвет по качество на Българска асоциация на професионалистите по здравни грижи:
„Максималната сестринска заплата в България не достига средната заплата за страната, а във всички останали страни стартовата заплата е близка до средната, като след придобити допълнителни квалификации я надхвърля.“
Петя Недкова повдига въпроса и за детегледачите в яслите и задава въпроса:
„Как би могъл детегледач, макар и добре обучен, да се справи с тези задължения? И не е ли по-лесно да помислим за специалистите, които все още имаме и които да обучаваме и задържаме в България, отколкото да създаваме нови професии с неясни функции и дейности, за да се закърпват дупки?“
Според нея основните причини за липсата на кадри и застаряването на професията са преди всичко икономически – унизително ниско заплащане и липсват критерии за формирането им.
„Стартовите заплати на медицинските сестри са ниски, има подвижна част от заплатата, която в повечето случаи е различна всеки месец. Няма нормативен документ, в който се посочват критерии за формирането на заплатите на работещите в извънболничната помощ. Несигурната, неясно формирана и подвижна заплата карат специалистите по здравни грижи да напускат страната и професията.“
Не малка роля играе и намаления обществен престиж на професията и причината за това е основно поради ниския социален статус, недостатъчното заплащане и подчинената роля на професионалистите по здравни грижи.
Водени от пазарните механизми за по-добро качество на по-ниски цени, на много места се поддържа минимален брой медицински сестри, които се натоварват както физически, така и психически, От тях непрекъснато се изисква нещо, „отношение към сестринския персонал като към изпълнител на назначенията на лекаря и административната подчиненост, също на лекари, създават чувство за потиснатост и недооцененост“, коментира г-жа Недкова. Ако към това се прибави и интензивността на работния график – ситуацията наистина става трудно поносима. Много често медицинския персонал е „буфер“ между лечебното заведение и пациентите, което води до бързо изтощаване и преумора. „Растящото напрежение на работното място, в комбинация с големите отговорности и прекомерното натоварване поради липса на национални стандарти за брой персонал, спрямо брой пациенти, водят до напускане на работа,“ заключва г-жа Недкова.
Така е ! Може ли някой да ми отговори? Как да се справи медицинска сестра в детска градина със седем групи или 200 деца Когато всяка сутрин особено зимно време тя трябва да направи този филтър за не повече от час ! Може ли учителката ,която не е медицинско лице да прецени ,кое дете е болно и колко ?И да вземе решение дали да приеме детето в градината и дали да вземе лекарства ,които да дава на детето през деня !?Няма критерии ,няма го указано в длъжностната характеристика !?Тогава ,ако се случи не дай си боже нещо лошо ,някакъв инцидент с някое дете Тогава кой е отговорен в случая !???