Моделът Ананиев: Задължително здравно осигуряване и пропорционално доплащане от страна на пациента
Днес министърът на здравеопазването Кирил Ананиев ще обсъди концепцията си за развитие на здравното осигуряване в България с представителите на болничните сдружения.
Както LexMedica News вече писа, вчера в Министерския съвет министър Ананиев се е срещнал с представители на съсловните организации на лекарите зъболекарите, фармацевтите и асоциираните медицински специалисти и е изложил пред тях концепцията си. Участие са взели министърът на здравеопазването Кирил Ананиев, заместник министър Жени Начева и Управителят на здравната каса д-р Дечо Дечев. (По информация от ЦЗПЗ).
Спред решението на парламента до 30 септември 2018 г. министърът на здравеопазването Кирил Ананиев трябваше да представи за обсъждане в Комисията по здравеопазване на Народното събрание концепция за развитие на здравното осигуряване в България и за секторни реформи в здравеопазването с конкретни цели и срокове за изпълнението им.
От вчерашното обсъждане със съсловните организации най-общо стана ясно, че моделът „Ананиев“ включва допълнително задължително здравно осигуряване и пропорционално доплащане от страна на пациентите. Размерът на допълнителната осигуровка не е уточнен. Обсъждат се два варианта – 2% върху дохода или 12 лева за всеки осигурен. Цените на медицинската помощ ще се определят от министъра, а не чрез преговори със съсловните организации, както беше до сега.
Размерът на вноските да се запази 8%, но всеки да бъде задължен да сключи здравна застраховка, която да доплаща лечението му. НЗОК ще финансира лечението до определено ниво. За таково гранично ниво е определена сумата 700 лв. Ако разходите по лечението са до тази граница, НЗОК ще плати 85% от лечението, а останалите 15 % – болният. Това означава, че ако се приеме моделът, при гранично ново на услугата 700 лв., наместо 90 лв., както до сега, пациентът ще заплати 128 лв. за година. Плюс 12 лв. на месец заплащане към частен застрахователен фонд.
За сметка на процента доплащане, болният ще бъде освободен от такса болничен престой, като разбира се, не се изключва възникаването и т.н. „допълнителни екстри“ по време на лечението.
Според разчетите на здравното министерство, ако моделът бъде приет, той ще допринесе за реализирането на икономии от болнично лечение, като икономисаните средства да бъдат пренасочени за профилактика и превенция.
Според д-р Даниела Дариткова, предложеният модел не бива да увеличава размера на здравната вноска нито през тази, нито през следващата година, а да увеличи дела на здравното застраховане.
На 26 септември моделът „Ананиев“ ще бъде предложен за обсъждане на кръгла маса.
1 Отговор
[…] поясни, че в момента се обсъждат промени, според които доплащането за медицински услуги на стойност над 700 лева ще става чрез задействането на […]