Компютрите и стерилитетът при мъжа
Ранният полов живот при младежите и дългото застояване пред компютрите и лаптопите са една от причините за развитие на мъжкия стерилитет, твърдят учените.
Едно от последните проучвания на австралийски учени, изнесено на конференция на Американската асоциация по урология, установи връзка между употребата на лаптопи и смартфони и мъжкия стерилитет. Прекомерната работа с лаптоп на коленете или държането на телефона в джоба на панталоните могат да намалят качеството на спермата заради йонизиращите лъчения, които излъчват. И това вече е научно доказано.
Заедно с това учените изтъкват, че ранния полов живот и липсата на полова култура и възпитание също имат негативно отношение към репродуктивните способности на мъжа,
Затова с подрастващите трябва да се работи системно и целенасочено – родители, учители, общество, мас-медии.
Стерилитет, поради прекарани инфекциозни заболявания се среща и при мъжете на възраст между 20 и 40 години.
Проучванията в областта на стерилитета показват, че средно 11-15% от двойките са инфертилни, като 50 – 55% от причините ( в зависимост от страните) са свързани с мъжа.
За съжаление, това, което нашите баба са казвали, че „дългото пазене“ може да доведе до затруднения се оказва вярно. Инфертилитетът е все по-често срещан при двойки, които дълго съжителстват без да желаят бременност – след време щъркелът идва по-късно и по-трудно при тях. Причината се търси в промяната на жлезите с вътрешна секреция от една страна и в промените в рецепторите от друга – рецепторите на яйцеклетката не могат да улавят сперматозоидите и самите сперматозоиди не могат да откриват рецепторите на яйцеклетката.
В голям процент от случаите – 31%, се касае за т.н. идеопатичен стерилитет, т. е. причините не могат да бъдат открити, но съществуват заболявания, които доказано имат отношение към него. Освен вече посочените урогенитални инфекции това са: варикоцеле (разширение на вените в тестисите, които води до застой на кръвта и повишаване на локалната телесна температура, а както се знае, сперматозоидите са особено чувствителни към това); хипогонадизъм (понижено производство на тестостерон, а от тук по-малко и по-некачествена сперма); крипторхизъм, който се среща при 78% от новородените момченца; някои аномалии като хипо- и еписпадия; са все заболявания, с доказано отношение към мъжкия стерилитет.
Една част от тези заболявания, като крипторхизма например, са напълно лечими, стига да са диагностицирани навреме – най-добре до първата годинка на детето, но не по-късно от третата. Същото се отнася и до аномалиите на пикочния канал и уретрата (хипо- и еписпадия). (У нас център по реконструктивна хирургия на мъжа съществува към Клиниката по урология и андрология на УМБАЛ „Царица Йоанна- ИСУЛ“.)
Затова специалистите съветват първият преглед на малкото момче от специалист уролог да стане до третата годинка; около 18-20 годишна възраст- за да се проследи развитието на пикочно-половата система; между 20 и 40 г. – това е и възрастта, в която се развива рак на тестисите. Той е лечим, когато е открит в ранен стадий, затова мъжете трябва да са особено внимателни и да се проследяват в тази възраст; след 50-годишна възраст, когато най-често се развива рак на простатата.