д-р Кръстев: Глоба за викане на спешен екип за неспешен случай
„За викане на спешен екип, без значение дали е спешна помощ, полиция или пожарна, за неспешен случай, да се налагат солени глоби, така че човек да не си помисли да го прави втори път. Тогава, дори и с толкова малко екипи, ще можем да обслужваме по-бързо всички спешни състояния, защото няма да ни викат непрекъснато за убоден пръст, температура или бъбречна криза“, предлага д-р Владимир Кръстев, един от първите спешни медици пристигнали на местопроизшествието на катастрофата край Своге, пише в. „24 часа“.
„Заварихме една голяма човешка трагедия. Не може да се опише с думи. В първия момент се стягаш, работиш, правиш това, което се изисква от теб, и когато отмине всичко, си даваш сметка колко е трагично. Толкова много жертви, нелепо е, просто е нелепо. Не сме на война, за да има наредени трупове като на фронт. Беше грозна и трагична картина, касапница. Толкова много жертви и пострадали. Нямаше един, когото да отпратим за домашно лечение, всички бяха тежко пострадали. Но в този момент е важен пациентът, да го стабилизираш, да го качиш в линейката и да го закараш до голяма болница, където да получи адекватна реанимация”, разказва лекарят и, разбира се, не отминава и темата за проблемите в работата на Спешна помощ
„Нужно е ново оборудване, линейки, повече екипи, за да се поемат случаите. При нас системата е нонстоп. Поемаш един адрес, обработваш пациента, след което връщаш адреса веднага по радиостанцията и веднага се дава нов. И това е 12 часа“, коментира д-р Кръстев и допълва:
Имаме една 30-минутна почивка на обяд, в която да хапнем набързо и наново. Понякога тази почивка е и часове по-късно. Ако сме повече екипи, ако има повече хора, които да дойдат и да работят, ще бъде много добре за цялата Бърза помощ. София стана над 2 млн. души, обслужваме и няколко околни села. Как да се случи с 10-12 екипа?”
Според д-р Кръстев болните в България не разбират или не са в състояние да направят разлика между спешно и неотложно състояние. Това става причина Спешна помощ да бъде вилата за всякакви оплаквания, а това пречи както на работата на самите лекари, така и на пациентите, които действително се нуждаят от спешна лекарска намеса в даден момент.