СЗО: 15% от майчината смъртност по време на бременност и раждане – резултат от сърдечни заболявания
Снимка: maxpixel.net
„В световен мащаб сърдечните заболявания са причина за до 15% от майчината смъртност по време на бременност или в ранния послеродов период. Във времето, когато смъртта от остра кръвозагуба или инфекции намалява, нивото на майчина смъртност поради сърдечно-съдови заболявания нараства“, твърди Жолиен Роос-Хесселинк (Jolien Roos-Hesselink) от Медицинския център Еразъм (Erasmus Medical Centre) в Ротердам, Нидерландия.
Бременността обикновено не е особено опасна за жените със сърдечно-съдови заболявания, твърди заключение в отчета на Конгреса на Европейското кардиологично общество – Мюнхен, 2018, публикуван в списание European Heart Journal, но за някои тя може да се окаже особено рискова и опасна.
„Бременността е безопасна за повечето жени със сърдечно-съдови проблеми, но за една част от тях тя е особено рискова. Нашите изследвания показват, че жените със сърдечно-съдови заболявания и сърдечно-съдова недостатъчност по време на бременността, днес умират 10 пъти по-малко в сравнение с преди 10 години. Но почти всяка десета жена с белодробна артериална хипертония умира по време на бременността или в ранния послеродов период“, коментира още проф. Роос-Хесселинк.
Консултацията преди бременността е особено важна за нейния изход, а за жени, които не бива да забременяват – да се започне своевременно лечение и да се обсъди риска и възможните усложнения и изход. Бременността се явява сериозно изпитание за сърцето на майката, защото трябва да изпомпва 50% повече кръв, а пулсът се ускорява средно с 10-20%. Това може да се окаже рисковано за жените със сърдечно-съдови заболявания.
Заболяванията на сърцето са основна причина за женската смъртност в развитите страни.
В хода на проучването, за периода 2007 – 2018 г., са били проследени 5 739 бременни жени със сърдечно-съдови заболявания в 138 центъра в 53 страни. Средната възраст на бременните била 29,5 г., а 45% били първескини (раждали за първи път).
57% от жените били с вродени сърдечни недостатъчности, като по-голямата част от тях били с прекарано хирургично лечение. Останалите диагнози били порок на сърцето – 29%; кардиомиопатия – 8%; исхемична болест на сърцето – 2%; и белодробна хипертония – 1%.
„Съгласно СЗО жените с особено висок риск се е увеличил с 1% през 2007 г., и с 10% за 2018 г. Това показва, че жениете със сърдечни заболявания днес раждат по-чество в сравнение с миналото. Това вероятно с резултат от подобрената прогноза на хирургичното лечение; с това, че жените достигат до репродуктивна възраст; или лекарите проявяват избирателност в това, кои жени да посъветват да не раждат“, коментира д-р Роос-Хесселинк.
Като цяло жените, починали по време на бременността или в ранния послеродов период са 1%, като най-мног0 – 9%, са жените с белодробна артериална хипертония. Смъртността на новородените е 1%.
44% от бременните родили с цезарово сечение, от тях 16% са били диагностицирани със сърдечни проблеми. Сред останалите 11% са били със сърдечна недостатъчност, 2% със суправентрикуларна и 2% с камерна аритмия.
Усложненията по време на бременността са били по-чести при жени, които имали сърдечна недостатъчност, намален толеранс към натоварване, отслабена изпомпваща функция на сърцето (намалена изтласкваща фракция) или са използвали антикоагуланти.
„След първоначалното нарастване на майчината смъртност и новите диагнози на сърдечна недостатъчност в периода 2007 – 2010 г., се наблюдава снижение на показателите. И това вероятно се дължи на по-голямата осведоменост и подобрение на поведението (лечението) при заболяванията на сърдечно-съдовата система“, обобщава проф. Роос-Хесселинк.
Панайотка Панайотова