Преди да се помолиш на господ, звъниш на д-р Бакърова
Снимка: стопкадър NOVA
„Преди да се помолиш на господ, звъниш на д-р Бакърова“. Така започва репортажът на NOVA за д-р Снежана Бакърова от Смилян – единственият лекар, с който 32 населени места по течението на д. Арда разполагат.
Тук и за хубаво, и за лошо се звъни на д-р Бакърова. 24 часа, седем дни в седмицата и така 28 години!
“Във времена, в които медицината се прави в свръхмодерни лаборатории и разчита на изкуствения интелект, има и лекари, които разчитат на кон, за да стигнат до своите пациенти. Тук разстоянията са далечни, но хората са си близки. Помежду им не стоят бетонни стени, а гори. Чуват птици, а не автомобили и дишат въздух вместо фини прахови частици. Но и те са понякога тъжни, понякога самотни, понякога болни, но никога изнервени колкото нас, градските хора. Доктор Бакърова може и да изглежда луда за своите колеги, медиците от лъскавите болници, точно както забързаният, затънал в стрес градски човек изглежда на родопските старци. И това не е тъжна история, не е разказ за болни хора и времена, а за надеждата – че ще се излекуваш и за призванието да помагаш. На ближния си, на жена си, на пациентите и… на себе си“, казва авторката на репортажа Елена Чопакова.
Практиката не е голяма, разказва д-р Бакърова – около 2 500 човека, но разпръснати в малки населени места. „Някъде има само по двама човека, но тяхната възраст е над 70 г. Обикновено те живеят сами, техните близки са или в чужбина, или в града. Някои от тях нямат транспорт и са приковани на легло. Моята кола е линейка“, шегува се д-р Бакърова. А където не може с кола, се ходи пеш или на кон. „Няма къща, в която не съм влизала. Няма човек, който не съм преглеждала поне 10 пъти. Смело мога да кажа, че работим 12 часа на ден.“
След като ти позвънят, не можеш да откажеш. Най-страшни са т.н. „здрави“, които имат високо кръвно или други заболявания, но не си ползват лекарствата, или се лекуват с билки. Те обикновено са спешните, разказва д-р Бакърова и споделя чистосърдечно:
„Това не беше моята специалност, не беше моето желание. но ми беше наложено от факта, че живея в Смилян“.
„Мечтата на всеки млад лекар е да работи в лъскава болница, в отделение“, споделя д-р Бакърова – „И тогава се отвори място в Смилян и трябваше да решавам – в отделение, или на село.“
„Тук се чувствам като истински семеен лекар.“