Онкологът: В България заболеваемостта от ракови заболявания намалява, но се увеличава смъртността от тях
Сн.: Burgasinfo
Д-р Тодор Ангелов е завеждащ на Отделението по онкологична хирургия в Комплексен онкологичен център – Бургас. Той има дългогодишен опит и е един от най-добрите лекари, занимаващи се с лечение на рака на млечната жлеза. Затова вече години д-р Ангелов обяснява, че профилактиката е единственият шанс на пациентката ракът да бъде открит навреме, за да може борбата с коварното заболяване да бъде с благоприятен изход.
– Д-р Ангелов, на какъв период жените трябва да посещават профилактични прегледи за рак на гърдата?
– След 35 години е препоръчително да започнат да посещават профилактични прегледи, като не е нужно да имат оплаквания. Профилактичен преглед се прави на жена, за която се предполага, че е здрава. Всеизвестно е, че туморите не болят. Първият симптом на рака на гърдата е бучката, но когато тя вече може да се опипа, това е късна диагностика и има риск да е дала разсейки в други органи.
Световната здравна организация препоръчва профилактичните прегледи при жените във възрастовия диапазон 35 до 40 години да са веднъж на две години, от 40 до 50 години веднъж в годината и от 50 години нагоре отново на две години.
– Какво включва профилактичният преглед и различен ли е при жените в менопуаза и тези във фертилна възраст?
– Важно е да подчертая, че профилактичният преглед не е този с опипване на гърдата от лекар, а изследване с апаратура. Самоизследването е още по-недостоверно и в никакъв случай не препоръчвам да се разчита на него. Мамографията е за жени в менопауза. В България за дамите от 50 до 70 години има организиран скрининг, който се поема от Здравната каса, и на две години те могат да се изследват. За жени, които имат менструален цикъл, се препоръчва преглед с ултразвук. При тях профилактичният преглед е въпрос на лична мотивация и желание, като това може да стане с направление по Здравна каса, ако пациентката е здравноосигурена, или чрез заплащане.
– Кога един тумор се счита за рисков?
– Установено е, че един злокачествен тумор на гърдата, с размер 10 и повече милиметра вече най-вероятно е дал разсейки. Тумори с размер 10 мм биха могли да бъдат разпознати като проблем от лекар с опит, но жените трудно биха го преценили като такъв и затова трябва да потърсят консултация още повече, че като правило страхът от „лошата диагноза” и липсата на болка демотивират 90% от жените да вземат правилно решение. За да има полза профилактичният преглед с апаратура, трябва да е задължителен и да е обвързан с финансирането на лечението при диагностициран рак на млечната жлеза. Логично е, че при жена, която посещава редовно профилактичен преглед при възникване на проблем диагнозата ще бъде ранна, а лечението лесно и евтино. При други обстоятелства диагнозата е късна, а лечението скъпо и трудно и е редно пациентът да поеме солидарно част от финансирането му.
– Жените в България имат ли достъп до ранния скрининг за рак на гърдата?
– Ще се позова на проф. Валерианова, която е безспорен авторитет в нашите среди. На III Национална научно-практическа конференция на Лекарският съюз тя коментира становище на Европейската комисия, а именно, че в България заболеваемостта от ракови заболявания намалява, но се увеличава смъртността от тях. Това никак не е добре и показва няколко несъвършенства на системата. Основното е, че липсват достатъчно скринингови програми за ранна диагностика, по която сме на последно място в Европа и за жалост на едно от първите по късна диагностика. Докато в статистиките на другите здравни системи регистрираните ранни случаи са между 60% и 80% при нас да достигнем 40% е голям успех. Средно годишно новорегистрираните в ранен, първи стадий с рак на гърдата са 25%, което е много малко, защото едно злокачествено заболяване, диагностицирано в късен стадий, вече е с усложнения – разсейки в други органи, които компрометират добрия изход от лечението.
– Кои са рисковите фактори за развитие на рак на гърдата? Това заболяване свързано ли е с начина на живот и наследственост? И кои възрастови групи са най-засегнати?
– Жените над 60 години са по-засегнати и при тях рискът е най-висок. Не е редно да се говори за наследственост ,но рисков фактор е фамилната анамнеза, когато майката, бабата, лели по майчина линия или сестра на пациентката са боледували от рак на гърдата, тогава рискът е по- висок. Фактор с висок риск е честото прекъсване на нежелана бременност, така че начинът на живот е важен. При това положение редовен профилактичен преглед е напълно достатъчен и нищо повече. Злоупотребата с концентриран алкохол винаги се е сочела като фактор, повишаваш риска за развитие рак на гърдата, докато за тютюнопушенето няма достоверни данни.Туморите на гърдата са хормонозависими и нарушеният им баланс или високи нива повишават риска.
– Какъв е Вашият съвет към пациентките?
– Да не се страхуват да посетят онколог за консултация или второ мнение. Много е неприятно, когато регистрираме нов случай на млада жена, чието лечение започва късно, защото не е била диагностицирана навреме от лекарите в общата мрежа, т.е. тези, които не са онколози. Последният случай е на 30-годишна жена, която две години е наблюдавана от лекар, констатирано е, че няма проблем, но нещата не вървят добре и пациентката осъзнава, че има разминаване в информацията, която получава. Тя ме потърси за второ мнение, за съжаление късно. При нея се доказа злокачествен тумор на едната гърда и заради забавянето във времето имаше метастази и в другата гърда, като беше засегната и другата мишница. Общата мрежа не е подготвена, няма специалисти, които да могат да откликнат адекватно на нуждите на хората с онкологични заболявания и това е системен проблем. В същото време КОЦ Бургас през последните години напредна много. Тук разполагаме с линейни ускорители, извършва се радиохирургия, химиотерапията има много добри резултати при част от заболяванията. Хирургичната помощ е на високо ниво.Така средната преживяемост на пациентите с усложнено заболяване през последните години се е увеличила от 3 на 7 години, което не е никак малко. Разбира се много от пациентите ни успяват да се възстановят напълно и да водят пълноценен живот.
Източник: Burgasinfo