Ръката на мама – най-доброто обезболяващо
Снимка: maxpixel.net
Не подсладената вода и кърмата, а майчината ръка е най-доброто обезболяващо след инжекция например, твърдят италиански учени в публикация в списание Pediatrics.
Учените са изследвали 80 тридневни новородени, на които е била вземана кръв от петата за изследвания. Учените се опитвали да оценят ефективността на четири способа за намаляване на болката:
- подсладена вода, давана на новороденото на масичката за повиване;
- майчина кърма, също давана на масата за повиване;
- подсладена вода в прегръдката на майката;
- кърма, непосредствено от гърдата.
Изследователите са наблюдавали реакциите на бебетата, а също и нивата на кислород в мозъка, а в центровете, които активират болката (със специални прибори).
„Майчината ръка, в съчетание с подсладената вода и кърмата имат най-силно обезболяващо действие, отколкото сладката вода и кърмата сами по себе си“, твърди д-р Серджио Демарини (Sergio Demarini) от Института по охрана на майчинството и детето (Institute for Maternal and Child Health) в Триесте, Италия.
Нефарматологичното обезболяване се използва често при новородени при болезнени процедури, като например вземане на кръв за изследване. Така се е стигнало до няколко облекчаващи методики като:
- подсладена вода;
- кърмене;
- повиване в одеалце;
- вземане бебето на ръце.
В хода на проучването учените използвали т.н. спектроскопия в близка инфрачервена зона (NIRS). Сенсорите излъчващи и реагиращи на светлина били прикрепвани към главичките на бебетата. С различни средства са проследявани и реакциите на мозъка.
Кората на главният мозък е реагирала по-слабо, когато е била давана подсладена вода в сравнение с кърмата, давана с биберон върху масата за повиване.
Кърменето от гърда показало широка активация на мозъчната кора, предизвикващи положителни усещания, които подтискали болката от убождането – новородените, кърмени в скута на майките си показали най-малко болеви усещания или изобщо не показали такива.
Учените не са анализирали реакциите на бебетата на болка единствено при държане в скута на майката, но предишни изследвания са потвърдили ролята на физическият контакт майка-бебе за облекчаване на болката.
Настоящото проучване е показало малки разлики в реакциите на бебетата, държани в скута на майките си, при даване на подсладена вода и кърмене.