Страшните „скрити“ страни на бременността и раждането

- И днес, в 21 век, всеки ден 830 жени умират при раждане от предотвратими причини, свързани с раждането и бременността! (По статистика на СЗО.)
- Майчината смъртност в селските и бедни райони е по-висока.
- Младите майки под 18 г. са подложени на по-голям риск от усложнения и смърт в резултат на бременност и раждане.
- За периода 1995 – 2015 г. майчината смъртност в световен мащаб е намаляла с 44%.
Неблагоприятни последствия от нормалното раждане
- Незадържане на урина (изпускане на урина). Нормалното раждане крие реални рискове от изпускане по малка нужда поради преразтягането на мускулите и връзките на тазовото дъно. В ньмаяабно проучване в Швеция било установено, че само след 20 години 40% от жените, родили по вагинален път (нормално раждане) ще страдат в някаква степен от това оплакване. Процентът при родилите чрез Цезарово сечение е приблизително 29%.
- Разкъсвания, разрези и други травми на меките тъкани по време на раждане. Срещат се при 9 от 10 родили по влагалищен път. В последствие тези травми създават дискомфорт, проблеми по време на полов акт, намаляване качеството на сексуалния живот, незадържане на урина (поради свличане на предната влагалищна стена, а заедно с нея и на пикочния мехур), запек (поради смъкване на задната влагалищна стена, увличащо със себе си и ректума). В напреднали случаи горните две състояния водят съответно до цисто– и ректоцеле, които подлежат единствено на оперативно лечение. Последното обаче понякога е неуспешно и води до рецидив, особено с напредването на възрастта.
- Риск от инсулт – 60% опасност при родилки над 40 г. Всъщност той е реален риск и за бременните в млада възраст.
- Варици (разширени вени). Поради хормоналните промени по време на бременността се нарушава еластичността на съдовите стени – те губят тонус, разширяват се, изкривяват се. Това се дължи както на хормоналните промени, от една страна, така и на увеличения обем на кръвта, забавянето на кръвотока и увеличаването на теглото. При втора бременност рискът от развитие на варици на долни крайници и вулвата е от 40 до 60%, а при трета и следващи бременности над 80%.
- Хемороиди – изключително неприятно заболяване, свързано със забавения кръвоток в органите на малкия таз поради механичното притискане от страна на матката върху кръвоносните съдове и органите в него. Хемороидите се усложняват изключително много по време на нормалното раждане поради натиска, който оказва главата на плода върху тазовото дъно и ректума. Статистиката показва, че 85% от жени страдат от хемороиди при втора и следваща бременности, особено през третия триместър на бременността.
- Проблеми със зъбите. Известно е твърдението, че всяко дете отнема по един зъб на майка си. Според статистиката от 35 до 70% от жените имат проблеми със зъбите по време на бременността. Гингивитите, подуването и кървенето на венците също са редовно явление. Заедно това сериозно страдат ноктите (стават тънки и чупливи) и косите (засилен косопад и оредяване на косите). Причините – засиленият разход на калций от страна на плода, промени в хормоналния и имунен статус, водят до отслабване на зъбния емайл и развитие на кариеси.
- Проблеми със зрението. Повишените нива на естрогените и прогестерона въздействат върху съединителната тъкан, което води до удължаване на очната ябълка, изменения в стъкловидното тяло, сухота в роговицата, проблеми във вътреочното налягане. Всичко това води до влошаване на зрението, затруднение при носенето на контактни лещи. При развитие на токсикоза на бременността обратимо се увеличава късогледството с 1-2 диоптъра, а повръщанията могат да предизвикат вътреочни кръвоизливи (в конюнктивата и ретината) и, което е още по-страшно – до отлепяне на ретината по време на напъните.
- Депресии. Данните от проучвания сочат, че 1 на всеки 7 жени развива депресия след раждането. При 22% от симптомите се запазват в продължение на година след раждането.
1 Отговор
[…] Страшните „скрити“ страни на бременността и ражд… […]