Червена лампичка – обиколка на талията над 86 см за жените и 101 см за мъжете
Снимка: flickr
Въпреки че намаляването на обиколката на талия при абдоминално затлъстяване винаги се свързва с подобряване на прогнозата за здравето, нито една от хитовите диети не гарантира този успех. Това твърди статия, публикувана в Health & Fitness Journal на Американската колегия по спортна медицина (ACSM – American College of Sports Medicine).
Затлъстяването и специални отлагането на мазнини в областта на корема все повече се превръща в обезпокоителен факт на фона на множеството социално значими заболявания като сърдечно-съдови заболявания, захарен диабет, заболявания на опорно-двигателния апарат.
Според д-р Кари Д. Пилолла (Kari D. Pilolla) диетолог-нутриционист в Политехническия университет в Калифорния (California Polytechnic State University) „Независимо от масата на тялото, нарасналата обиколка на корема винаги носи повишен риск от сърдечно-съдови заболявания, диабет и метаболитен синдром.“
Рискът е свързан преди всичко с висцералните мазнини (тези около вътрешните органи). Тя е по-„метаболитно активна“ – влияеща негативно върху работата на хормоните, за разлика от подкожната мастна тъкан.
Обиколка на талията над 86 см за жените и 101 см за мъжете е най-лесната и бърза оценка за коремното затлъстяване и е добре корелира с другите методи като двуенергийна рентгенова абсорбциометрия и КТ/МПР – сканирането. Затлъстяването в областта на талията и корема у жените нараства с възрастта и с промяната в нивата на хормоните.
Нито една от шумно рекламираните диети – протеинова, палео диета, диети с годжи бери, зелен чай и кафе не постига напрактика желаните резултати.
„До този момент няма чудодейна диета с хранителни или биоактивни вещества, която да коригира абдоминалните мазнини,“ твърди д-р Пилолла.
Идеалната диета, още повече полезна и за сърцето – с много фибри и ниско съдържание на наситени и транс-мазнини е отличен способ за коригиране на обиколката на корема и талията. Заедно с физическата активност + средиземноморска диета = DASH-диета (диетичен подход за лечение на хипертонията – Dietary Approaches to Stop Hypertension).
„Изследванията в тази насока продължават. Диетолози и фитнес инструктори трябва да работят съвместно и да се отнасят с необходимата критичност към тиражираните публикации и да съдействат за коригирането на хранителния и двигателния режим“, казва още д-р Пилолла.
Тези специалисти трябва да следят за контрола на абдоминалното затлъстяване, да оценяват кардио-метаболитните рискове и предоставят информация за полезни за сърцето диети с доказана ефективност.
„Като спортен диетолог и сертифициран инструктор, аз много добре разбирам, че правилното хранене и спорта вървят ръка за ръка,“ коментира д-р Лoра Крускалл (Laura Kruskall) от University of Nevada, Лас Вегас.