Връзката деменция – сърдечно-съдови заболявания
Съгласно резултатите от ново проучване, публикувани в „Журнал на американската здравна асоциация“– (JAMA), здравото сърце у възрастни хора е свързано с по-нисък риск от развитие на деменция и по-ниски нива на конгнитивния спад.
Изследователите са проанализирали 6 626 души на възраст над 65 години в три града във Франция – Бордо, Дижон и Монпелие. Здравословното състояние на сърцето е било оценявано по седем критерия: тютюнопушене; физическа активност; хранене (липса или наличие на риба два пъти седмично), плодове и зеленчуци (всекидневно); индекс на телесната маса; нива на холестерола, кръвна захар и артериално кръвно налягане.
За осем години наблюдение у 745 души (11,2%) се е развила деменция. При тези, от тях, у които са били „положителни“ от мед. гледна точка по само от 0 до 2 фактор (в началото такива са били 36,5% от изследваните), деменция се развила в 12,7%. Хората с добри показатели по 3-4 параметри, са развили деменция в 10,7%, а сред тези с много добри показатели ( по 5-7 фактора), деменция се е развила в 7,9%. С всеки допълнителен положителен фактор, вероятността от развитие на деменция намалява с 10%.
У хора с неблагоприятни фактори способностите на паметта и когнитивните фактори са се понижавали приблизително 2 пъти по-бързо, в сранение с тези, които са били в нормата. Ръководителят на проучването – д-р Сесилия Самери (Cécilia Samieri), професор по епидемиология в Бордо, (University of Bordeaux), твърди, болестите на сърцето и мозъка имат еднакви „начални“ патологични механизми.
„Важното е, че оптималните показатели за работата на сърцето снижават риска от развитие на деменция.“
Изследването е имало наблюдателен характер и само анализира фактите, без да показва причинно-следствената връзка. Въпреки това резултатите от проучването са показали, че никога не е късно да се погрижим за сърцето, за да подобрим живота и дейността на мозъка.
„От гледна точка на общественото здраве, подобряването на здравословното състояние на сърдечно-съдовата система от ниско до средно ниво е напълно достижимо, за разлика от по-трудната задача – подобрение от ниско до оптимално ниво. Резултатите от проучването дават възможност да се добие нова представа за това, в каква посока трябва да са насочени съветите във връзка с профилактиката на деменцията, какато към индивида конкретно, така и към обществото като цяло“, коментира още проф. Самери.
Панайотка Панайотова
1 Отговор
[…] споделя еднакви ключови рискови фактори със сърдечно-съдови (сърдечни … заболявания, включително високо кръвно налягане, […]