Завръща ли се коклюшът?
Учените бият тревога поради снижение на имунитета към „детските“ инфекции. След морбили, коклюшът (пертусис, магарешка кашлица) също „надига“ глава!
Коклюшът е остро инфекциозно заболяване, което се причинява от Bordetella pertussis. Той е антропоноза – т.е. от него боледува само човекът. Разпространява се по въздушно-капков път и се отличава с висока инфекциозност и вирулентност – вероятността, при среща с патогена, да се развие заболяване е 90%. Най-често заболяват деца на възраст под 5 години, но нерядко боледуват и по-големи деца на възраст 10-14 години. Попадайки в организма, причинителят се размножава стремително бързо и отделя екзотоксини: пертусис токсин – отговорен за пристъпната кашлица; аденилатциклазен токсин – представлява пептид, който потиска фагоцитната активност на неутрофилите; трахеален цитотоксин – има способността да убива специфично епителните клетки на лигавицата на трахеята. Инкубационният период на заболяването е от 1 до 3 седмици, (а до 40-тия ден болните са заразители); протича в три стадия, като най-характерен е вторият – на спастичната кашлица.
Спастична кашлица е особено опасна за малките деца, най-вече в първите месеци на живота, когато и смъртността е най-висока. У новородените, освен пристъпи на кашлица, се наблюдават и спиране на дишането, развитието на пневмонии, ателектази, гърчове, остра енцефалопатия. Коклюшът може да протече тежко и при по-големи деца, развивайки възпалителни усложнения на белите дробове, нарушения на сърдечната дейност (особено при тежко протичащи пневмонии), отити, колапс, хернии, дори счупване на ребра.
По данни на СЗО през 2013 г. по света са регистрирани 17,6 млн. случая на пертусис, 90% от които са в развиващите се страни. От заболяването са загинали около 279 000 пациенти. През същата година благодарение на ваксинацията са предотвратени 38,3 млн. нови заболявания от коклюш и 607 000 смъртни случая.
„Редица изследвания показват, че 13-32% от подрастващите и възрастните с продължаваща повече от 6 дни кашлица имат серологични данни за прясна инфекция с Bordetella pertussis. При тях коклюшът много рядко има характерната клинична картина“, посочва Д-р Р. Комитова, дм, от Инфекциозно отделение, УМБАЛ „С в. Анна“, София.
В редица страни, напр. САЩ, заболяванията при кърмачета под 1 година обуславят 50% от случаите на пертусис, а при подрастващи и възрастни 25%
Заболяемостта от коклюш постепенно се превръща в световен проблем. Въпреки ефикасността на пертусисната ваксина тя малко е повлияла циркулацията на Bordetella pertussis дори в страните с висок ваксинален обхват. За съжаление нито ваксинацията, нито дори прекараното заболяване оставят напрегнат и доживотен имунитет. Нивото му започва да намалява 3-5 години след ваксинацията и е неизмеримо след 12 години.
Резултатите от първото полугодие на 2018 г. показват два пъти по-висока заболеваемост в сравнение със същия период на миналата година. Една от страните, които бият тревога е Русия. По данни на Федералната служба по надзор за правата и благополучието на човека, за 2015 г. заболяемостта от коклюш в страната се е увеличила с 36, 8%, като заболелите на възраст 5-14 г. са 37, 9%. Като причина за това се изтъква намаляване броя на ваксинираните на възраст и 5-7 г., непълен имунизационен календар, а с това и спадането на т.н. „групов“ имунитет, сочат от ФБУН НИИ по имунулогия и микробиология „Пастьор“ в Санкт Петербург.
„Единствен начин за изход от ситуацията е да се въведе реваксинация за коклюш, която в момента не е предвидена в имунизационния календар на Русия“, казва проф. д-р Сусана Харит, ръководител на отдела по профилактика на инфекциозните заболявания към ФГБУ „Детски научно-клиничен център по инфекциозни болести“ – „Тъй като постваксиналният имунитет намалява 1-3 години след имунизацията“.
Международният опит показва, че планова реваксинация за коклюш се прави в 51 страни в света, между които САЩ, Канада, повечето страни от Европейския съюз; а 39 страни извършат и трета реваксинация на възраст 9-17 г. Очаква се тази схема да редуцира риска от заболяване в по-голяма възраст, както и трансмисията на кърмачетата.
В някои държави, между които Англия и Израел, е въведена ваксинация на бременните в късен стадий на бременността, тъй като по този начин се гарантира най-добра профилактика на заболяването у новороденото, коментират още руските учени и твърдят, че третата реимунизация и имунизацията на бременните е начин за намаляване на заболяемостта в световен мащаб.
У нас имунизационната против коклюш се отнася към задължителните ваксини и схема се състои от 3 приема през около месец при кърмачета на 2-6 месечна възраст; реваксинация на 18 месеца и на 6 години.