Пациенти в безизходица поради дългове на Касата към чуждестранни фондове
Снимка: стопкадър NOVA
Да бъдеш в пълно съзнание, докато лекарите оперират мозъка ти. Екип на NOVA разговаря с пациент, докато лекарите му поставят апарат за дълбока мозъчна стимулация.
59-годишният мъж е един от десетките българи с Паркинсон, които се налага сами да търсят средства за лечението си в България. Парадоксът е, че в същото време Здравната каса плаща същата операция и същото изделие в чужбина, но на по-високи цени. Новото ръководство на Здравната каса обещава да разреши проблема.
Сали Саким е един от десетките болни с Паркинсон у нас, при които лекарствата не помагат. И единственият вариант за лечение е дълбока мозъчна стимулация с апарат, който струва между 40 и 60 хиляди лева.
Той е одобрен за чужбина, но оттогава той, близките му и лекарите безуспешно търсят болница, която да го поеме.
„Ние не можем да намерим някоя болница в Западна Европа, която да иска да направи операцията, тъй като не вярват, че след това ще бъдат изплатени парите. Казват да се изчака, но вече една година чакаме”, каза д-р Красимир Минкин.
Пациентите с такава диогноза не бива да чакат, защото състоянието им се влошава сериозно.
От Здравната каса признават, че дълговете към чужди здравни фондове, заради които пациентите като Сали са в безизходица, тепърва ще се погасяват по план, но все още са стотици милиони. Въпросните задължения станаха причина и за скандал между предишния шеф на касата и здравния министър. До края на октомври ще бъде готов нов механизъм за разплащане, информира NOVA.
Въпросните задължения, които възлизат на станаха причина между бившия управител на НЗОК и министъра на здравеопазването.
Сн.:стопкадър NOVA
„Ежегодно исканията за лечение в чужбина нарастват, на това трябва да се сложи край“, коментира д-р Дечо Дечев, настоящ управител на Касата.
Като държава трябва да направим така, че тези дейности, които по някаква причина не се изпълняват в България, да се създадат условия да се извършват у нас, добави д-р Дечев. Според него, ако лекари от чужбина дойдат да извършват тези интервенции у нас, разходите за лечение в чужбина ще намалеят значително, а това означава около 300 млн. лв. повече за българските лекари и за безплатни медицински изделия.