Актуализация на мерките за преки плащания от страна на пациентите
Промените са в отговор на препоръките на Съвета на ЕС от тази година, във връзка със забележките за затруднения достъп до здравната система. Като причина за това се изтъква ниския дял на публичните разходи, високия брой неосигурени и огромния размер на кешовото доплащане за пациентите, смятат европейските експерти.
Освен това според Съвета на Европа България продължава да е държавата в Общността с най-ниски доходи и най-висок риск на хората в нея да изпаднат в бедност. 20% от българите са застрашени постоянно от тази опасност, а разликата в доходите им е осем пъти по-малка с двайсетте процента най-богатите ни сънародници, отчитат експертите.
Поради високия процент на бедност и ниската защита на социалните системи, българските пациенти са със затруднен достъп до здравеопазване, коментират са от ЕС. Тези критики Правителството е приело нови мерки за подобряване ефективността на системата на здравеопазването и намаляване на преките плащания от страна на пациентите, съобщиха от Министерски съвет. Какви са те обаче засега не е ясно.
Освен мерките в здравеопазването, актуализирани са и тези в надзор и законодателство в банковия и небанковия финансов сектор, пазара на труда, предучилищно и училищно образование, управление на държавните предприятия, реформа на несъстоятелността и повишаване качеството на професионалното обучение. Отчетът за изпълнението на специфичните препоръки ще бъде представен на Европейската комисия през април 2019 г. със следващата актуализация на НПР и на Конвергентната програма.