Кабинетът одобри програмата „Електронно здравеопазване в България“.
На днешното си заседание Кабинетът прие Национална научна програма „Електронно здравеопазване в България“.
Тя една от единадесетте научни програми за периода 2018 – 2022 г., които имат за цел създаването на условия за решаване на актуални обществени предизвикателства, свързани с екологични, технологични, културно-исторически, етични, здравни, икономически и др. въпроси и проблеми, както и със стимулирането на младите учени в страната, информират от правителствената пресслужба. Програмите са разработени съгласувано със секторните политики на редица министерства. Научните дейности са определени след постигнато съгласие между висшите училища и научните организации в България за съвместно изпълнение на заложените в програмите цели.
От Министерският съвет смятата, че освен намиране на компетентни решения, програмите ще допринесат за: насърчаване реализацията на младите учени в организации, занимаващи се с научна дейност в страната; нарастване броя на учените в България; дългосрочна реинтеграция на научната диаспора в български научни и научно-образователни институции и повишаване на трансфера на знанищ.
Смята се, че реализирането на програмите ще допринесат за насърчаване реализацията на младите учени, както и за нарастване броя на учените в България; дългосрочна реинтеграция на научната диаспора в български научни и научно-образователни институции и повишаване на трансфера на знания, посочват още от МС.
„С изпълнението на програмите се постига преодоляване на фрагментацията в научноизследователската система, консолидиране на научноизследователския потенциал, споделено използване на изградена инфраструктура, концентрацията на финансови ресурси за решаване на важни за обществото проблеми и избягване на двойното финансиране“, допълват от пресцентъра на МС.
Останалите програми са: Национална научна програма „Разработване на методология за въвеждане на NAT технология за диагностика на дарената кръв в трансфузионната система на Република България“; Национална научна програма „Здравословни храни за силна биоикономика и качество на живот“.