Жени Начева: Знаем къде са отишли парите, но не знаем какъв е ефектът за хората и дали са по-здрави или по-болни“
„Знаем къде са отишли парите, но не знаем какъв е ефектът за хората и дали са по-здрави или по-болни“, това бяха финалните думи на г-жа Жени Начева, зам.-министър на здравеопазването по време на заседанието на Надзорния съвет на Националната здравоосигурителна каса (НЗОК) във връзка с отчета за изпълнението на бюджета за първото полугодие на тази година, проведено на 27 юли т. г.
„Информацията за изпълнение на бюджета към полугодието не очертава тенденции, които са по-различни от наблюдаваните до момента. А именно очакваното изпълнение на приходите към края на годината достига 3 милиарда 901 милиона лева или се очаква преизпълнение на приходите с 41 млн. лв., които се събират от Националната агенция за приходите и които биха могли да се използват за корекция в разходните тавани“, така накратко Начева, зам.-министър на здравеопазването, обобщи резултатите от отчета за изпълнението на бюджета на НЗОК към 30 юни 2018 г. и очаквано изпълнение към 31 декември 2018 г.
Според г-жа Начева в структурата на здравноосигурителните плащания най-голям проблем с недостиг на средства се очертава в едно единствено направление от фискална гледна точка – лекарствата и в двата им вида. „По отношение на лекарствата за домашно лечение няма голямо отклонение в разходите спрямо предходната година и достигнатите равнища от предходната година, но към края на годината отново се очертава, поради финансови причини, една 15-дневка да бъде платена през следващата година в размер на средства около 37 млн. лв.“
Що се отнася до онкологичните лекарства, „ако се предположи, че в останалите направления на дейност очакваното изпълнение ще бъде в рамките на бюджета, каквото НЗОК се стреми да бъде, с преразпределение на средствата от Резерва, се очаква на този етап недостиг от 17 млн. лв., коментира Жени Начева и направи уговорката, че допуска „160 млн. лв. ще бъдат събрани от отстъпки и 40 млн. лв. преизпълнение на приходите също ще бъдат насочени за този вид лекарства. Тепърва ще направим оценка дали ще навлязат нови молекули и дейности“.
От думите на г-жа Начева стана ясно, че Касата е направила среща с притежателите на разрешение за употреба за допълнителни отстъпки, които да важат само за тази година, извън вече обещаните и сключени договори. Това предложение обаче е било категорично отхвърлено. „Ефектът, който може някои компании да се съгласят да предоставят като допълнителни отстъпки е пренебрежим спрямо общия размер на недостига и се измерва в размер на 25 млн. лв.“, допълни още Жени Начева.
Г-жа Начева изказа мнението, че на този етап не са желателни действия за авансово плащане на отстъпки за първото тримесечие на 2019 г. при сега действащата нормативна уредба по Наредба 10, тъй като предстои изцяло нова концепция за договаряне на лекарствата, за отстъпките и реимбурсирането на лекарствата, което налага тази година да се приключи „на чисто, макар и с дефицит“, който да се покрие за сметка на бюджета за следващата финансова година, т.е. да нямаме прехвърляне на един механизъм, който ще действа през тази година за следващата година.
По отношение на разходите за първична, специализирана, дентална и медико-диагностична дейност могат да се наложат вътрешно-компенсирани промени между първичната и специализираната помощ, тъй като тези аспекти от дейността на първичната помощ, които Касата заплаща по дейност – профилактика, новия преглед за диспансеризирани лица – не се изпълняват достатъчно добре. „Дори и при тяхното огромно желание да завишим средствата за първична помощ тези разходи не се изпълняват за дейност. Там се очертават икономии, които ще бъдат насочени за повече направления за специализираната и медикодикодиагностична дейност“, коментира още зам.-министърът.
„Положихме усилия поне да очертаем насоките, но на мен все още ми се губи фактът
дали има ефект от това, че давайки повече средства, хората са малко по-здрави или повече профилактирани и като са пили тези лекарства за 80 млн. лв. какво се е случило с тях. Знаем къде са отишли парите, но не знаем какъв е ефектът за хората и дали са по-здрави или по-болни“, каза в заключение Жени Начева.